15. 04. 2019 12:34 | MOSKVA/TASR

Putin sa stretne s Kim Čong-unom

Pchjongjang zároveň zintenzívnil diplomatické kontakty s Moskvou.

Severná Kórea a Rusko
Severná Kórea a Rusko Foto: Shutterstock.com

Kremeľ v pondelok potvrdil prípravu stretnutia ruského prezidenta Vladimira Putina s vodcom Severnej Kórey Kim Čong-unom.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na brífingu v Moskve potvrdil, že "toto stretnutie sa pripravuje", pričom už dávnejšie. Termín a miesto schôdzky zatiaľ nie sú dohodnuté.

Juhokórejská tlačová agentúra Jonhap uviedla, že stretnutie Putina s Kimom by mohlo uskutočniť na budúci týždeň. Agentúra napísala, že Putin plánuje odcestovať na Ďaleký východ 24. apríla.

Zdroje pre Jonhap spresnili, že Putin sa vydá do ruského regiónu susediaceho so Severnou Kóreou po tom, ako sa 26. a 27. apríla v Pekingu zúčastní na medzinárodnom fóre o čínskych investíciách.

Správy o možnej návšteve severokórejského lídra v Rusku sa začali objavovať po Kimovom druhom summite s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý sa konal 27. a 28. februára vo vietnamskom Hanoji a skončil sa bez akejkoľvek dohody.

Pchjongjang zároveň zintenzívnil diplomatické kontakty s Moskvou. Len v marci navštívili Rusko traja vysoko postavení predstavitelia KĽDR.

O schôdzke Kima s Putinom sa hovorilo aj na sklonku minulého roka, pričom za jeho predpokladané dejisko sa označovalo prístavné mesto Vladivostok.

Vlani v septembri sa s Kimom stretla predsedníčka hornej komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková, ktorá vodcovi KĽDR odovzdala list od Putina. Jeho obsah nie je známy.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?