17. 04. 2019 21:56 , článok bol aktualizovaný 18. 04. 2019 16:16 | MADEIRA/TASR

Na ostrove Madeira po havárii autobusu zomrelo 29 turistov. Z vraku vyliezali aj štvornožky

Portugalská vláda potvrdila, že všetky obete pochádzali z Nemecka.

Havarovaný autobus na ostrove Madeira.
Havarovaný autobus na ostrove Madeira. Foto: TASR/Rui Silva/Aspress/Global Imagens via AP

Portugalský ostrov Madeira aj Nemecko smútia. Až 29 ľudí neprežilo haváriu autobusu, ktorý bol plný nemeckých turistov. Ďalšie tri desiatky ľudí sú zranené, niektorí sú vo vážnom stave.

Autobus sa v stredu večer rútil vysokou rýchlosťou po ceste pri pobrežnom meste Caniço na juhovýchode portugalského ostrova. V zákrute vyšiel z cesty, prevrátil sa a spadol zo svahu rovno na dom. Bol plný dovolenkárov, ktorí tu na Madeire spolu strávili už jeden týždeň.

Cestujúcich, ktorí nehodu prežili a z vraku autobusu vyliezli štvornožky, zrejme zachránili zapnuté bezpečnostné pásy. „Schúlili sme sa do klbka ako deti, skrčili sme sa a chránili sme si hlavu, aj to nám asi zachránilo život,“ povedala svedkyňa nehody.

Priamo na mieste prišlo o život 17 žien a 11 mužov. Ďalšia žena podľahla zraneniam po prevoze do nemocnice. Portugalská vláda potvrdila, že všetky obete pochádzali z Nemecka.

Havarovaný autobus na ostrove Madeira.
Havarovaný autobus na ostrove Madeira. Foto: TASR/TVI via AP
 

Minister zahraničných vecí Heiko Maas hneď vycestoval na Madeiru s tímom lekárov a psychológov, aby podporili a postarali sa o ľudí, ktorí haváriu prežili.

Vodič autobusu aj turistický sprievodca vyviazli so zraneniami. Madeira vyhlásila trojdňový štátny smútok. Úrady začali vyšetrovať príčinu nešťastia. Podľa miestnych obyvateľov bolo počasie dobré a autobus havaroval ešte za svetla. Bol pritom pomerne nový, mal maximálne šesť rokov a vodič bol skúsený.

"Mňa iba bolí krk a manžel má zlomené rebro. Sme šťastní, že sme nažive a že sme spolu. Veľa ľudí prišlo o svojich partnerov,“ dodala cestujúca.

Nemecko na turistami vyhľadávaný ostrov posiela aj lietadlá. Pomôže s prevozom pozostatkov a domov chce prepraviť aj čo najviac zranených, aby sa mohli zo zranení ale aj psychickej traumy liečiť v domácom prostredí.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?