17. 06. 2019 06:35 | HONGKONG/TASR

Tvár protestov dáždnikového hnutia v Hongkongu prepustili z väzenia

Wong zohrával v roku 2014 kľúčovú rolu pri protestoch, počas ktorých demonštranti okupovali niektoré časti Hongkongu.

Aktivista Joshua Wong.
Aktivista Joshua Wong. Foto: TASR/AP

Hongkonského prodemokratického aktivistu a tvár protestov tzv. dáždnikového hnutia Chuanga Č'-fenga, známeho aj pod poeurópšteným menom Joshua Wong, v pondelok prepustili z väzenia. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

Dvadsaťdvaročný Wong si odsedel za mrežami dva mesiace pre svoju účasť na protestoch v roku 2014. Trest mu znížili z pôvodných troch mesiacov na dva, pretože v čase svojho zatknutia ešte nebol plnoletý.

Po prekročení brán väznice Wong pred svojimi sympatizantmi a reportérmi vyzval propekinskú šéfku hongkonskej administratívy Carrie Lamovú, aby odstúpila z funkcie. Pridal sa tak k požiadavkám aktivistov, ktorí počas nedeľňajších masových protivládnych demonštrácii žiadali Lamovej odchod.

"Už viac nie je oprávnená viesť Hongkong. Musí vyvodiť zodpovednosť a odstúpiť," vyhlásil Wong.

Lamová sa v nedeľu ospravedlnila za spôsob, akým sa jej vláda snažila presadiť zákon umožňujúci vydávanie osôb podozrivých zo spáchania trestného činu do krajín, s ktorými nemá Hongkong uzavreté dohody o extradícii, vrátane pevninskej Číny.

Prodemokratickí aktivisti však Lamovej ospravedlnenie odmietli. Požadujú jej odstúpenie z funkcie, ako aj definitívne stiahnutie spornej legislatívy.

Wong zohrával v roku 2014 kľúčovú rolu pri protestoch, počas ktorých demonštranti okupovali niektoré časti Hongkongu.

Nepokoje v roku 2014 trvali 79 dní a konali sa v súvislosti s plánmi Pekingu vylúčiť tzv. občianske nominácie kandidátov a obmedziť voľby na kandidátov schválených špeciálnym volebným výborom, úzko spätým s elitami v Pekingu.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?