18. 06. 2019 09:46 | ZÁHREB/jh

Nové zábery na žraloka v Chorvátsku: Turisti sledujú jeho pohyb

Dostal sa k ostrovu Korčula a potom sa vrátil späť k pobrežiu Makarskej riviéry.

Žralok priplávala k ostrovu Korčula v Chorvátsku
Žralok priplávala k ostrovu Korčula v Chorvátsku Foto: podvodni.hr/Facebook

Turistov aj Chorvátov vydesilo pred niekoľkými dňami video nebezpečného žraloka mako, ktorý sa pohybuje v okolí Makarskej riviéry. Odvtedy majú všetci oči na stopkách. Najnovšie zábery ukázali žraloka v plnej kráse.

Podľa portálu slobodnadalmacija.hr videli žraloka mako už aj pri ostrove Korčula, potom sa vrátil späť k pobrežiu Makarskej rivéry. Odborníci zo záberov odhadujú dĺžku žraloka na približne dva metre. Je teda možné, že ide o jednotlivca, ktorý ešte nedosiahol pohlavnú zrelosť.

Tento druh je v Chorvátsku prísne chránený, nesmie sa loviť a turisti by ho tiež nemali rušiť. Neexistuje žiadny záznam o útokoch tohto druhu na ľudí v Jadranskom mori.

Žralok mako je veľmi rýchly druh. Jeho priemerná dĺžka je približne tri metre a hmotnosť do 400 kilogramov. Má výrazné ostré zuby, ktoré mu trčia z tlamy, aj keď je zatvorená. Hlavnou zložkou jeho potravy sú hlavonožce, ryby vrátane makrel, tuniakov a mečiarov.

Živí sa ale aj inými žralokmi, delfínmi, morskými korytnačkami a morskými vtákmi. Na svoju korisť útočí vertikálne zospodu, pláva pod svojou korisťou, čo mu dáva vysokú pravdepodobnosť momentu prekvapenia.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?