25. 06. 2019 17:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Extrémne horúčavy v Európe vystúpia ešte vyššie. Lekári očakávajú tisíce kolabujúcich ľudí

Berlínski lekári vyčlenili pre kolabujúcich pacientov jedno oddelenie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk

Extrémne horúčavy spaľujú celú západnú Európu. Vo viacerých krajinách lámu júnové teploty dlhoročné rekordy. Lekári sú v pohotovosti a očakávajú tisíce kolabujúcich ľudí. Úrady dovolili obyvateľom, aby sa osviežili vo fontánach, alebo zabezpečili distribúciu ľadu.

Leto prišlo do Európy veľmi rýchlo. Teploty sa v Taliansku, Nemecku, Francúzsku či Chorvátsku sa šplhajú nad 30 stupňov. Metropoly ako Paríž povolili obyvateľom a turistom osviežovanie vo fontánach.

Meteorológovia tvrdia, že toto je len začiatok. V Európe treba očakávať aj rekordné 40-tky. "Ešte v júni treba očakávať extrémne vysoké teploty, aké sme v tomto mesiaci ešte nikdy nemali. Teploty by sa mali vyrovnať rekordom z roku 2003, čo bolo najhorúcejšie leto od druhej svetovej vojny," povedal francúzsky meteorológ Francois Gourand.

Nemecké úrady vyzvali miestne nemocnice, aby boli pripravené na nával kolabujúcich pacientov. Berlínski lekári vyčlenili pre takéto prípady jedno oddelenie.

Na Sicílii zhorelo turistom až 41 osobných áut. Parkovali tesne pri pláži na lúke.

Chorváti sa vo veľkom chystajú nielen na turistov v prímorských letoviskách, ale aj na festivaly. Aj tam hrozia kolapsy z extrémnych horúčav.

Naopak sever Maďarska zasiahli nové záplavy. Vysoká voda neustále trápi Veľkú britániu, kde miestni obyvatelia vytliahli kajaky. Lejaky sú aj na Balkáne, v Rumunsku aj Srbskom Belehrade.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?