02. 07. 2019 07:30 | MALI/TASR

Útoky na tri dediny v Mali si vyžiadali životy najmenej 23 ľudí

Najnovšie násilnosti sú zjavne poslednými zo série etnicky motivovaných útokov.

Masaker na Mali
Masaker na Mali Foto: Profimedia

Najmenej 23 ľudí zahynulo pri útokoch neznámych ozbrojencov na tri dediny, ku ktorým došlo v nedeľu a v noci na pondelok v strednej časti Mali. Informovala o tom agentúra AFP.

"V nedeľu a v noci na pondelok zaútočili ozbrojenci v obciach Bidi, Sankoro a Saran na civilistov, pričom 23 z nich zabili. Situácia je vážna, ozbrojené sily musia konať, aby upokojili obyvateľstvo," uviedol Harouna Sankaré, starosta mesta Ouenkoro.

Počet obetí potvrdil aj nemenovaný predstaviteľ malijských bezpečnostných síl.

Ďalších 11 ľudí zahynulo pri inom incidente, ku ktorému došlo v meste Koro pri hraniciach s Burkinou Faso, kde vybuchla nálož umiestnená v aute, uviedol pre AFP miestny predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný.

Najnovšie násilnosti sú zjavne poslednými zo série etnicky motivovaných útokov, napísala AFP s tým, že násilné útoky z pomsty sa začali v roku 2015, keď sa v tomto regióne objavila prevažne džihádistická skupina kmeňa Fulanov vedená duchovným Amadouom Koufom, ktorá začala útočiť na etnické skupiny Dogonov a Bambarov.

Pri najkrvavejšom z týchto útokov bolo v marci v dedine Ogossagou pri hraniciach s Burkinou Faso zmasakrovaných zhruba 160 členov kmeňa Fulanov. Z útoku sú obviňovaní práve Dogonovia.

Fulanovia sa živia prevažne chovom a obchodovaním s dobytkom, zatiaľ čo Dogonovia a Bambarovia sú tradične roľníkmi.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?