03. 07. 2019 05:58 , článok bol aktualizovaný 03. 07. 2019 13:21 | BRUSEL, ŠTRASBURG/TASR, zg

Talian David-Maria Sassoli je nový šéf europarlamentu

Stal sa ním až v 2. kole volieb.

Taliansky europoslanec David-Maria Sassoli.
Taliansky europoslanec David-Maria Sassoli. Foto: AP Photo/Jean-Francois Badias

Európsky parlament zvolil v stredu za svojho predsedu talianskeho socialistického europoslanca Davida Mariu Sassoliho. Za jeho zvolenie hlasovalo 345 europoslancov, pričom na zvolenie potreboval 334 hlasov. V prvom kole mu na zvolenie chýbalo sedem hlasov.

Výsledok hlasovania europoslancov znamená, že po Talianovi Tajanim preberie túto funkciu ďalší Talian. Sassoli by ju mal zastávať do januára 2022, keď predsednícku štafetu by mal prebrať nominant liberálov-centristov z Obnovme Európu alebo z frakcie Zelených.

Ostatní kandidáti

Kandidátom politickej skupiny Európski konzervatívci a reformisti (ECR) bol český europoslanec Jan Zahradil (ODS), ktorý v 2. kole dostal 160 hlasov.

Nemecká europoslankyňa Franciska "Ska" Kellerová (Zelení/EFA: Skupina zelených/Európska slobodná aliancia) mala v tomto kole podporu 119 zákonodarcov.

Najmenej hlasov získala španielska poslankyňa Sira Regová (GUE/NGL: Konfederatívna skupina Európskej zjednotenej ľavice/Severská zelená ľavica), ktorú na tomto poste chcelo vidieť 43 europoslancov.

Výsledky 1. kola voľby šéfa europarlametu v Štrasburgu.
Výsledky 1. kola voľby šéfa europarlametu v Štrasburgu. Foto: TASR/AP
 

V prvej voľbe získala Kellerová 133 hlasov, Regovú volili 42 poslanci, Sassolimu dali hlas 325 poslanci a Zahradilovi dôverovalo 162 europoslancov. Na základe odovzdaných lístkov nový predseda EP potreboval získať 332 hlasov.

Novozvolený predseda Európskeho parlamentu preberá predsedníctvo schôdze. Predtým, ako plénum pristúpi k voľbe podpredsedov a kvestorov, môže nový predseda predstúpiť pred snemovňu s prejavom.

Európsky parlament bude v stredu voliť aj 14 podpredsedov a vo štvrtok ešte piatich kvestorov, ktorí budú dohliadať  na finančné a administratívne záležitosti.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?