12. 07. 2019 19:00 | CHALKIDIKI/TV Markíza

Na Chalkidiki sa nevedia spamätať z ničivej búrky: Ľudia sú zúfalí

Na polostrove sú problémy s pitnou vodou a vypadáva mobilná sieť.

Deň po búrke na gréckom ostrove Chakidiki.
Deň po búrke na gréckom ostrove Chakidiki. Foto: AP

Na gréckom polostrove Chalkidiki panuje po extrémnej búrke chaos. Tisíce ľudí sú bez elektriny, záchranári hľadajú nezvestných. Ničivá smršť zabila sedem ľudí, zranených sú ďalšie desiatky. Najšokujúcejšia je smrť českých manželov, ktorí zahynuli v karavane na pláži.

Mala to byť ich vytúžená penzia. V karavane chceli precestovať Európu a byť pri mori čo najdlhšie. Viaceré české médiá do detailov rozoberajú život, poslednú dovolenku a strašnú smrť páru v karavane.

 

Obaja manželia boli v zadnej časti obytného auta, ktoré vietor niekoľko krát prevrátil a rozsekal na triesky. Okrem nich zomreli aj turisti z Ruska či Rumunska. Siedmou obeťou je miestny rybár, ktorý sa utopil na mori. Svedkovia so strachom v očiach spomínajú na minúty hrôzy.

"V priebehu desiatich minút bolo všetko zničené, nikto to nedokázal predpovedať. Ako vidíte, škody sú obrovské, bude to pre nás ťažké," povedal obyvateľ Nea Plagia Christos Athanasiadis.

Búrka, ktorá prevracala autá aj motorky, vyvracala stromy a z balkónov strhávala zábradlia. Podľa očitých svedkov udrela náhle a prudko a prešla šokujúco rýchlo.

"Dvadsaťpäť rokov života je preč. Bola som sama doma a spanikárila som. Hurikán mi otváral dvere, ale ja som ich silno držala. Nad dverami sú tehly, ktoré skoro vypadli a mohli ma zabiť," smúti ďalší obyvateľ Evaggelia Kaloudi.

Na mieste zasahovali desiatky záchranárov a na pomoc prišla už aj armáda. Na záberoch z výšky to vyzerá ako keby sa cez Chalkidiki prehnalo tornádo. Vietor podľa odhadov dosahoval rýchlosť minimálne 130 km/h a sprevádzal ho silný lejak.

"Veľké škody sú na rozvodnej sieti, pretože elektrické káble potrhali padajúce stromy. Tiež sa zrútil dôležitý stĺp s vysokým napätím, takže výpadky sú veľké," povedal hovorca gréckej vlády Stelios Petsas.

Na Chalkidikách sú problémy aj s pitnou vodou a vypadáva mobilná sieť.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?