23. 07. 2019 14:29 | TURECKO/TASR

V Turecku si dávajte pozor na alkohol. Zomrelo tam už 23 ľudí

Obchod s pančovaným alkoholom sa rozšíril po zvýšení dane z liehu.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: shutterstoc.com

Najmenej 23 ľudí zomrelo v Turecku za ostatný mesiac na otravu pančovaným alkoholom. S odvolaním sa na správy tureckých médií o tom v utorok informovala agentúra Reuters s tým, že k zvýšeniu počtu takýchto prípadov prispelo zvýšenie dane z liehu.

Turecká televízia Habertürk počas uplynulého víkendu informovala, že na následky otravy metanolom zomrel muž v juhotureckej provincii Adana, kde išlo za ostatné týždne už o 12. takéto úmrtie.

Istanbulská polícia zase v sobotu oznámila, že na troch rozličných miestach v Istanbule skonfiškovala dovedna tonu alkoholu a 880 fliaš nezákonne vyrobených destilátov, v celkovej trhovej hodnote približne 250 000 tureckých lír (39 336 eura).

K zvýšenému počtu úmrtí na otravu alkoholom došlo po tom, ako vláda v júli zvýšila minimálne o osem percent spotrebnú daň z alkoholu pre väčšinu alkoholických nápojov. Liter tradičnej tureckej anízovej pálenky rakija stojí v súčasnosti viac než 200 tureckých lír (31,48 eura).

Turecká komora chemických inžinierov (KMO) tvrdí, že zvýšený počet úmrtí je priamym dôsledkom nárastu cien liehovín. "Liter alkoholického nápoja sa rovná trojdňovej mzde zamestnanca s minimálnym platom. Nikde na svete nie sú dane z alkoholu vyššie než v Turecku," uviedla KMO.

Ceny alkoholu sa za vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, zbožného moslima, stabilne zvyšujú, pričom v roku 2013 bola v Turecku zakázaná reklama i propagácia alkoholu aj tabakových výrobkov.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?