24. 07. 2019 14:17 | IRÁN/TASR

Vymenia si Irán s Britániou zadržané tankery?

Iránsky prezident naznačil, že by takúto výmenu podporil.

Zadržaný britský tanker Iráncami
Zadržaný britský tanker Iráncami Foto: TASR/AP

Iránsky prezident Hasan Rúhání v stredu zjavne naznačil, že by výmenou za iránsky tanker zadržaný na Gibraltári prepustil britský tanker, ktorý Teherán 19. júla zadržal v Hormuzskom prielive. Informovala o tom agentúra DPA.

"My nechceme napätie a ak budete dodržiavať pravidlá - aj na Gibraltári -, dočkáte sa z našej strany priaznivého prístupu," povedal Rúhání počas stredajšieho stretnutia vládneho kabinetu.

Iránsky supertanker Grace 1 zadržali začiatkom júla v britskom zámorskom území Gibraltár pre podozrenie z porušenia sankcií Európskej únie voči Sýrii.

Asi o dva týždne nato zadržal Teherán v Hormuzskom prielive pre porušenie medzinárodných pravidiel námornej dopravy ropný tanker Stena Impero, plávajúci pod britskou vlajkou. Tanker sa podľa Teheránu zrazil s iránskou rybárskou loďou, pričom ignoroval jej tiesňové volanie. Londýn i Teherán vzájomné obvinenia popreli a ohľadom zadržaných plavidiel sa sporia.

Rúhání v stredu uviedol, že Irán sa nesnaží o vyvolávanie konfliktu v Perzskom zálive - oblasti, v ktorej ho viaceré krajiny, najmä USA, obviňujú z vojenskej agresie. Rúhání však zároveň dodal, že Teherán sa nenechá zastrašiť tlakom či vyhrážkami.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?