05. 08. 2019 12:30 | HONGKONG/TASR

Polícia nasadila na demonštrantov v Hongkongu slzotvorný plyn

Aktivisti počas ranných hodín v Hongkongu blokovali vagóny v metre a na medzinárodnom letisku bolo zrušených viac ako 200 letov.

Hong_Kong_Protests263704637232.jpg
Hong_Kong_Protests263704637232.jpg

Slzotvorným plynom zakročila v pondelok voči demonštrantom hongkonská poriadková polícia počas generálneho štrajku na podporu prodemokratických protestov. Informovala o tom agentúra AFP.

Najnovšia zrážka protestujúcich s policajnými zložkami sa odohrala v robotníckej štvrti Chuang Ta-sien, v ktorej sa nachádza aj známy taoistický chrám.

Toto miesto bolo dejiskom protestov aj počas víkendu. Policajti na stovky demonštrantov z hlavnej cesty viacnásobne použili slzotvorný plyn.

Okrem štvrte Chuang Ta-sien polícia použila na demonštrantov slzotvorný plyn i v najmenej ďalšej jednej lokalite zo siedmich miest, kde sa zišli protestujúci. Stalo sa tak v komplexe vládnych budov, kde demonštranti do hlavného úradu hongkonskej vlády hádzali vajíčka, tehly a prerážali zátarasy, ktoré voči nim rozostavila polícia.

Aktivisti počas ranných hodín v Hongkongu blokovali vagóny v metre a na medzinárodnom letisku bolo zrušených viac ako 200 letov. K napätej situácii sa v pondelok pred novinármi vyjadrila správkyňa Hongkongu Carrie Lamová, ktorá na adresu protestujúceho davu uviedla: "Dovolím si tvrdiť, že sa snažíte zničiť Hongkong."

Na tlačovej konferencii Lamová opäť zdôraznila, že neplánuje odstúpiť: "Nemyslím si, že v tomto okamihu by moja rezignácia alebo rezignácia mojich kolegov priniesla nejaké lepšie riešenie."

Hongkong, jedna z dvoch osobitných administratívnych oblastí Číny, je už deviaty týždeň dejiskom často násilných protestov proti návrhu zákona, ktorý by umožnil vydávanie jeho obyvateľov podozrivých zo spáchania trestných činov do pevninskej Číny.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?