13. 08. 2019 10:19 | UGLJAN/tvnoviny.sk

VIDEO: Splašky a výkaly trápia ďalšiu destináciu v Chorvátsku

Do mora ich vypúšťa psychiatrická nemocnica, miestni sú zúfalí.

Pohľad na mesto Kali na chorvátskom ostrove Ugljan.
Pohľad na mesto Kali na chorvátskom ostrove Ugljan. Foto: TellyVision /shutterstock.com

Ďalšia turistická destinácia v Chorvátsku bojuje s výkalmi, ktoré znečisťujú pobrežie. Tentoraz sa to týka obyvateľov a návštevníkov ostrova Ugljan, ktorý sa nachádza neďaleko Zadaru. Splašky do mora má vypúšťať dokonca aj psychiatrická nemocnica.

Video, ako to na ostrove vyzerá, zverejnili miestni na sociálnej sieti. Na tento problém tiež upozornili zadarskú redakciu denníka Slobodna Dalmacija . "Ako môžete vidieť, čierna rúrka je napojená na cisterny v lese a fekálie vypúšťajú priamo do mora. Roky ich i splašky vypúšťa aj ugljanská psychiatrická nemocnica," reagovali na článok, v ktorom Slobodna Dalmacija na problém upozornila.

Riaditeľ nemocnice Mladan Mavar sa bráni tým, že hoci splašky vypúšťajú do mora, nie je to priamo pri brehu. Podľa jeho slov odpadový systém má vyše 60 rokov a pochádza z čias, keď ešte nefungovali čističky odpadových vôd. Rúrky ale majú viesť niekoľko sto metrov po dne mora a splašky sa majú vypúšťať až v hĺbke.

S tým ale nesúhlasia miestni. "Nie, žiadne stovky metrov, ako tvrdí riaditeľ Mavar, ale pol metra, ako môžete vidieť na videu," upozorňujú.

Zdroj: Facebook/Matea Gugić

Kanalizácia je pritom vyvedená do mora neďaleko pláže a novootvoreného ekologického kempu. "To považujeme za neprijateľné a hanebné ako pre naše mesto, tak pre celé Chorvátsko, známu turistickú destináciu a člena EÚ," hnevajú sa miestni.

Podľa Slobodnej Dalmacije sa pripravuje napojenie nemocnice na modernú kanalizáciu, ktorá bude viesť do čističky odpadových vôd. Projekt je už v poslednej fáze príprav a kanalizácia by mala byť hotová do troch až piatich rokov.

Ugljan nutne potrebuje čističku a novú kanalizáciu, pretože bez nej je až 60 percent ostrova. Miestni majú doma žumpy. Podľa Slobodnej Dalmacije súkromné spoločnosti vyvážajú odpad do mora cez pozemok psychiatrickej liečebne. Riaditeľ Mavar tvrdí, že nemocnica nikdy nič také nepovolila a ak sa to skutočne deje, tak určite bez súhlasu nemocnice, cituje portál tn.cz spomínaný dennik.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?