15. 08. 2019 20:37 , článok bol aktualizovaný 16. 08. 2019 16:05 | KAMERUN/TASR

Pri pobreží Kamerunu uniesli námorníkov z Ruska, Ukrajiny a Číny

Únoscami sú pravdepodobne nigérijskí piráti.

Maskovaný a ozbrojený somálsky pirát.
Maskovaný a ozbrojený somálsky pirát. Foto: TASR

Obeťami štvrtkového únosu, ktorý nasledoval po útokoch na dve obchodné lode pri pobreží Kamerunu, sú námorníci z Ruska, Ukrajiny a Číny. Informovali o tom v piatok svetové agentúry.

Predpokladaní piráti uniesli deväť čínskych a osem ukrajinských námorníkov, uviedli pre agentúru AFP dva nemenované zdroje - úradník v prístave Douala a nemenovaný bezpečnostný zdroj.

Agentúra TASS však s odvolaním sa na ruské ministerstvo zahraničných vecí informovala, že na jednej z lodí boli traja ruskí občania.

"Na základe prichádzajúcich informácií 15. augusta neďaleko prístavu Douala (Kamerunská republika) neznámi páchatelia zaútočili na nákladnú loď Marmalaita dánskej spoločnosti Ultrabulk, ktorá sa plavila pod vlajkou Antiguy a Barbudy. Podľa náborovej agentúry Marlow Navigation Russia so sídlom v Petrohrade útočníci uniesli osem členov posádky, medzi nimi boli traja občania Ruskej federácie," informovalo ministerstvo.

Podľa ruského veľvyslanectva v kamerunskej metropole Yaoundé incident v súčasnosti vyšetrujú kamerunskí úradníci a zástupcovia vlastníka plavidla. Ruskí diplomati aktívne spolupracujú s vládnymi orgánmi v Kamerune a vlastníkom lode s cieľom zabezpečiť čo najrýchlejšie prepustenie ruských občanov.

AFP s odvolaním sa na zdroj z kamerunských námorných síl vo štvrtok informovala, že k únosu došlo v Guinejskom zálive pri juhokamerunskom prístave Douala.

"Únoscami sú pravdepodobne nigérijskí piráti," dodal zdroj s tým, že "kamerunské sily začali pátraciu operáciu".

Guinejský záliv, ktorého pobrežie sa tiahne vo veľkom oblúku od Libérie po Gabon, je známy pirátstvom, krádežou ropy, nezákonným rybolovom a obchodom s ľuďmi a drogami.

Podľa Medzinárodného námorného úradu (IMB) bolo v prvej polovici roka 2019 v tejto oblasti unesených alebo vzatých za rukojemníkov 62 námorníkov. IMB tvrdí, že v celosvetovom meradle sa 73 percent únosov a 92 percent braní rukojemníkov na mori odohráva práve v Guinejskom zálive.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?