06. 09. 2019 16:51 | PRAHA/TASR

Leto v Prahe bolo najteplejšie aké zažili od 18. storočia

Mimoriadne teplý bol jún.

Praha.
Praha. Foto: Riderfoot/shutterstock.com

Uplynulé leto bolo v Prahe najteplejším, aké kedy namerala tamojšia meteorologická stanica v Klementine, ktorá takéto záznamy zhotovuje už 245 rokov. S odvolaním sa na piatkovú správu Českého hydrometeorologického ústav o tom informovali spravodajský portál Novinky.cz i agentúra AFP.

Priemerná teplota podľa meteorológov z Klementina dosahovala v českom hlavnom meste v júni až auguste 22,9 stupňa Celzia.

"Tohtoročné leto sa umiestnilo na prvom mieste za doterajších 245 rokov meraní, išlo teda v Prahe-Klementine o najteplejšie leto od roku 1775," oznámili meteorológovia. Uplynulé leto tak v horúčavách pokorilo to vlaňajšie, počas ktorého bola priemerná teplota nameraná v Klementine 22,7 stupňa Celzia.

"Na rekordnej priemernej teplote tohtoročného leta má asi najväčší podiel mimoriadne teplý jún. Teplotne nadnormálny júl a silne nadnormálny august sa na tomto rekorde podieľali hlavne tým, že to tomu júnu 'nepokazili'," glosoval podľa portálu Novinky.cz meteorológ ČHMÚ Pavel Jůza.

Štyri z piatich najteplejších letných období, aké zaznamenali v Klementine, sa datujú do tohto tisícročia. Až na piatom mieste sa pritom spomedzi nich umiestnilo leto 1834 s priemernou teplotou 22,1 stupňa, ktoré držalo klementinský teplotný rekord viac ako 150 rokov.

Naopak najchladnejšie leto zažila Praha podľa meraní tejto historickej stanice v roku 1844, pričom priemerná teplota vtedy dosahovala len 16,4 stupňa Celzia, dopĺňa AFP.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?