Live
Sledujte NAŽIVO: V Bratislave sa protestuje za morálku v politike a zdravé vysokoškolské prostredie
Sledujte tu
27. 09. 2019 17:16 | VIEDEŇ/TASR

Za ochranu klímy demonštrovalo v Rakúsku vyše stotisíc ľudí

Protestujúci si minútou ticha pripomenuli vyhynuté a ohrozené druhy rastlín a živočíchov.

Celosvetový štrajk za účinnejšiu ochranu klímy v Austrálii.
Celosvetový štrajk za účinnejšiu ochranu klímy v Austrálii. Foto: TASR/AP Photo/Rick Rycroft

Viac než 100- tisíc ľudí v celom Rakúsku sa v piatok zúčastnilo na demonštráciách za ochranu klímy a žiadalo opatrenia proti klimatickej zmene. Konali sa na záver medzinárodného "týždňa za budúcnosť", v rámci ktorého sa po celom svete uskutočnila séria klimatických štrajkov mladých ľudí, píše rakúsky denník Die Presse.

Organizátori z hnutia Piatky za budúcnosť už na úvod protestov vyhlásili, že pôjde o "najväčšiu demonštráciu za ochranu klímy v Rakúsku". Podľa samotných organizátorov prišlo na protesty až 150- tisíc ľudí.

Len vo Viedni vyšlo podľa odhadov do ulíc 80- tisc ľudí, v Innsbrucku to bolo okolo 20- tisíc ľudí, v Linzi najmenej 9000 osôb a v Grazi 8000. Pre porovnanie - na prvú veľkú environmentálnu demonštráciu v Rakúsku, ktorá sa konala 15. marca, prišlo len 20- tisíc ľudí.

Pochod vo Viedni viedol okolo symbolických miest, akými sú napríklad ministerstvo dopravy, Rakúska hospodárska komora či Dom mora (Haus des Meeres).

Tam si protestujúci minútou ticha pripomenuli vyhynuté a ohrozené druhy rastlín a živočíchov.

Demonštranti niesli plagáty s rôznymi kreatívnymi sloganmi, napríklad "Ocko, čo je to snehuliak?", "Koho by volil ľadový medveď?" či "Radšej ľad v Arktíde než sneh na Ibize".
Ako napísal denník Kurier, klimatické protesty sa v piatok konajú v 170 krajinách sveta.V Taliansku protestuje približne milión ľudí.

Študentské demonštrácie za ochranu klímy, ktoré sa konajú pod heslom "Piatky pre budúcnosť", inšpirovala 16-ročná švédska aktivistka Greta Thunbergová. Tá v septembri 2018 každý deň protestovala pred švédskym parlamentom a žiadala, aby politici spravili viac v boji proti klimatickým zmenám.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?