05. 10. 2019 08:11 | BRATISLAVA/TVNOVINY.sk

Aká bude zima? Uznávaný portál zverejnil prvú predpoveď pre Európu

Odhad, aká bude zima, zostavil na základe meteorologických modelov web Severe Weather.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com

Prvé meteorologickej modely naznačujú, aké počasie môžeme očakávať v priebehu zimy. Presnú predpoveď síce meteorológovia s takto veľkým predstihom vydať nemôžu, na základe modelov ale očakávajú, že zima v Európe bude skôr mierna.

Odhad, aká bude zima, zostavil na základe meteorologických modelov web Severe Weather. Upozorňuje, že sa nejedná o predpoveď typu ako bude v Paríži 28. januára popoludní, ale o prehľad trendov, ktoré nás v priebehu zimy čakajú, píše tn.cz.

Za najpresnejší, respektíve dlhodobo najúspešnejší, je považovaný model Európskeho centra pre strednodobú predpoveď (ECMWF). Ten počíta s tým, že zatiaľ čo nad Atlantikom bude oblasť nižšieho tlaku vzduchu, nad Európou bude oblasť vyššieho tlaku vzduchu.

To by malo Európe priniesť miernu zimu, kedy bude vzduch na kontinente po väčšinu obdobia prúdiť od západu a juhozápadu a do Európy prinesie teplý vzduch z Atlantiku a Stredomoria.

Potvrdzuje to aj model zverejnený britskými meteorológmi. Aj tí predpokladajú rovnaký vzorec prúdenia vzduchu a tým pádom miernejšie zimy v Európe. Líši sa len tým, ako ďaleko má podľa jednotlivých modelov tlaková níž zasahovať na severoamerický kontinent. Kým ECMWF predpokladá jej rozsah len k brehom Kanady, britskí meteorológovia počítajú s oveľa väčším rozsahom, to ale ovplyvní počasie prevažne v severnej Amerike.

Americkí meteorológovia taktiež predpovedajú tlakovú níž nad Atlantikom a teplejšie zimu v Európe. Od predchádzajúcich sa mierne líšia model zverejnený čínskym meteorologickým ústavom. Síce tiež počíta s tlakovou nížou nad Atlantikom, ďalší ale meteorológovia vidia tiež nad východnou Európou a Ruskom.

"To by mohlo znamenať podpriemerné teploty aj v týchto regiónoch, a tiež čiastočne v strednej Európe, ale teplotné výhľad to nezohľadňuje," upozornil web Severe Weather. Vo výhľade teplôt meteorológovia z Pekingu pre náš región počítajú skôr s teplotami v rozmedzí 1 až 2 stupňov nad dlhodobým priemerom.

Severe Weather ale upozorňuje, že zúfať nemusia ani milovníci zimy. Modely ukazujú pretrvávajúci vzorec, takže aj keby bol úplne presný, stále sa medzi tými teplými dňami môžu vyskytnúť tie chladnejšie. Len miesto napríklad 20 dní, kedy bude v zime snežiť, bude takých dní len 8 či 10.

Že mrazivé dni hneď tak neprídu, potvrdzuje aj dlhodobá predpoveď portálu AccuWeather.com. Meteorológovia síce predpovedajú postupné ochladenie na teploty okolo nuly, až do konca roka by sa ale cez deň mali v Európe pohybovať nad nulou.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?