10. 10. 2019 10:15 | HALLE/jh

Mohol byť z toho krvavý masaker. Útočník v Halle sa ale nevedel dostať cez dvere do synagógy

Nenápadný mladý Nemec chcel zabíjať Židov a naživo to vysielať na internete.

Strelec z Halle
Strelec z Halle Foto: TASR/AP/Twitter

Plány mladého muža z nemeckého Halle sa našťastie nevydarili. Nenápadný mladík (27) bez priateľov, ktorý všetok svoj čas trávil za počítačom, chcel vraždiť Židov počas ich najväčšieho sviatku Jom kippur. Keby sa dostal cez dvere do synagógy, namiesto dvoch obetí by si útok vyžiadal desiatky mŕtvych.

Stephan Balliet nenávidel Židov, vyznával pravicový extrémizmus, uvádza portál bild.de. Útok dlhšie plánoval, zbrane si sám vyrobil doma. Tie však postupne zlyhali a navyše sa nevedel dostať do synagógy, kde sa v tom čase nachádzalo približne 80 ľudí. Frustrovaný preto odišiel a po ceste zastrelil dvoch okoloidúcich ľudí, ďalší dvaja utrpeli zranenia.

Krvavý masaker opísal aj vo svojom manifeste, ktorý zverejnil na internete. Útok vysielal naživo na sociálnej sieti.

Balliet sa narodil v meste Eisleben. Jeho rodičia sa rozviedli a žil s matkou asi 40 km od Halle. Dva semestre študoval na vysokej škole chémiu, no po ťažkej operácii žalúdka odišiel. Podľa susedov bol osamelý, nemal priateľov. Pracoval ako technik v rozhlase.

V manifeste písal o svojej nenávisti k Židom. „Môj plán znie: vojsť dnu a všetkých zabiť," napísal. Plány mu ale našťastie nevyšli. Z videa, ktoré zverejnil, je zrejmé, že po každom výstrele musel zbraň dobíjať a postupne mu všetky zlyhali.

 

Mladík na videu po každom neúspechu veľmi nadával. Najmä vtedy, keď sa nevedel dostať cez dvere do synagógy.

Obeťami jeho útoku sa stala náhodná okoloidúca žena, ktorá sa nachádzala pred dverami židovského cintorína. Potom zastrelil zákazníka rýchleho občerstvenia s kebabom.

Útok v Halle
Útok v Halle Foto: TASR
 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?