10. 10. 2019 13:15 | ANKARA/TASR

Turecko pohrozilo EÚ, že sýrskym utečencom otvorí brány do Európy

Prezident Erdogan tak reagoval na kritiku v súvislosti so vstupom vojsk do severnej Sýrie.

Vojenská operácia Turecka v Sýrii
Vojenská operácia Turecka v Sýrii Foto: TASR/AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo štvrtok pohrozil, že sýrskym utečencom "otvorí brány" svojej krajiny do Európy. Erdogan týmto vyhlásením reagoval na kritiku partnerov z Európskej únie v súvislosti so vstupom vojsk Ankary do severnej Sýrie, píše agentúra DPA.

"Hej, Európska únia! Nemôžete označovať našu operáciu ako inváziu," povedal Erdogan v Ankare.

"Potom otvoríme brány a pošleme vám 3,6 milióna utečencov," pokračoval Erdogan s tým, že cieľom tureckej vojenskej operácie je "eliminácia terorizmu".

Invázia Turecka do severovýchodnej Sýrie, kde operujú Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF), sa začala v stredu. Ankara tak urobila po tom, ako sa z tejto oblasti stiahli americkí vojaci a tým uvoľnili cestu tureckej operácii proti Kurdom, dlhoročným spojencom Spojených štátov v boji proti islamským teroristom zo skupiny Islamský štát.

Erdogan ďalej povedal, že turecké ozbrojené sily od začiatku operácie "neutralizovali" celkovo 109 "teroristov".

 

Kurdi tvrdia, že útoky tureckej armády odrazili

Kurdské sily vyhlásili, že odrazili najnovší pozemný útok tureckej armády v severovýchodnej Sýrii.

SDF vo štvrtok vyhlásili, odrazili aj ďalší pokus o prienik do východnejšie položeného mesta Ras al-Ajn. "Naše sily čelili pokusu o pozemný vpád tureckej okupačnej armády na osi Tal Halaf a Sulúk," informovali SDF prostredníctvom vyhlásenia.

Turecké ministerstvo obrany tvrdá na tom, že operácia pokračuje podľa plánu. "Mierová operácia Prameň mieru prebiehala v noci úspešne, vo vzduchu aj po zemi," uviedlo vo štvrtok. "Obsadili sme určené ciele," povedalo bež bližšieho určenia.

Rusko chce presadzovať turecko-sýrsky dialóg

Ankara by mala o otázke kurdských milícií na severovýchode Sýrie diskutovať priamo s Damaskom, uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorý aktuálnu tureckú cezhraničnú ofenzívu označil za produkt politiky Spojených štátov.

"Budeme sa usilovať o nevyhnutnosť dialógu medzi Tureckom a Sýriou," uviedol Lavrov a dodal, že vyriešenie tohto problému v minulosti "sťažovali činy Američanov a koalície".

Čína po spustení tureckej vojenskej operácie vyhlásila, že sa "musí rešpektovať" suverenita, nezávislosť a územná celistvosť Sýrie.

"Všimli sme si, že všetky strany sa všeobecne obávajú možných následkov tureckej vojenskej operácie, a vyzvali sme Turecko, aby sa správalo zdržanlivo," uviedol v tejto súvislosti hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?