18. 10. 2019 07:13 | BRUSEL/TASR

Lídri EÚ napriek prímeriu v Sýrii trvajú na ukončení tureckej ofenzívy

Päťdňové prímerie v severovýchodnej Sýrii, na ktorom sa dohodli Spojené štáty a Turecko, vstúpilo vo štvrtok večer.

Zničená budova na snímke z tureckej strany hranice medzi Tureckom a Sýriou v Karkamise
Zničená budova na snímke z tureckej strany hranice medzi Tureckom a Sýriou v Karkamise Foto: TASR/AP Photo/Emrah Gurel

Lídri krajín EÚ na summite v Bruseli vzali do úvahy dohodu o uzavretí prímeria v severovýchodnej Sýrii, napriek tomu však zopakovali výzvu na ukončenie tureckej ofenzívy voči tamojším Kurdom. Informovala o tom agentúra AFP.

"Európska rada opäť vyzýva Turecko, aby ukončilo svoju vojenskú operáciu, stiahlo svoje sily a rešpektovalo medzinárodné humanitárne právo," uvádza sa v spoločnom vyhlásení lídrov 28 členských štátov EÚ.

Účastníci bruselského summitu zdôraznili, že turecká ofenzíva spôsobuje "neakceptovateľné ľudské utrpenie" a marí boj proti džihádistom z organizácie Islamský štát (IS). Päťdňové prímerie v severovýchodnej Sýrii, na ktorom sa dohodli Spojené štáty a Turecko, vstúpilo vo štvrtok večer. Turecká armáda aj kurdské milície v Sýrii prisľúbili, že dohodnutý pokoj zbraní budú dodržiavať.

Turecko súhlasilo, že preruší svoju deväť dní trvajúcu svoju vojenskú operáciu na severe Sýrie, aby umožnilo kurdským silám stiahnuť sa v priebehu 120 hodín z tzv. bezpečnostnej zóny, teda oblasti vo vzdialenosti 32 kilometrov od tureckých hraníc. Ak sa kurdské sily do piatich dní zo stanovenej zóny skutočne stiahnu, turecká operácia by mala byť ukončená.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?