Mimoriadna správa
V parlamente nahlásil anonym mailom bombu
Viac v článku
21. 11. 2019 10:06 | LONDÝN/jh

Fatálna chyba lekára: Pacient zomrel po transplantácii infikovaného orgánu

Orgány sa infikovali pri nesprávnom odobratí z tela darcu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Jeden pacient zomrel vo Veľkej Británii potom, ako mu transplantovali infikovaný orgán. Ďalší dvaja vážne ochoreli, pretože lekár neohlásil chirurgickú nehodu, pri ktorej sa orgány „nakazili".

Podľa Sky News chirurg pri odstraňovaní orgánov z tela darca poškodil žalúdok a jeho obsah orgány infikoval. Tie následne nakazili aj príjemcov orgánov a dôsledkom toho jeden zomrel.

Chirurg z Oxfordu nepostupoval podľa pravidiel a incident, ktorý sa mal stať ešte v roku 2015 vo Walese, nenahlásil.

Viaceré orgány boli poškodené kvasinkami Candida albicans (Belostka obyčajná). Jeden pacient (36) zomrel na aneuryzmu (aneurizma je vypuklina, ktorá vzniká na oslabenej stene cievy v mozgu) spôsobenú infekciou z darovanej pečene.

Ďalší pacient (25) dostal nakazenú obličku, ktorú mu museli po vážnom zhoršení stavu opäť odstrániť. Tretí pacient (44) ochorel po transplantácii obličky a pankreasu, ale uzdravil sa.

Po týchto prípadoch zahájili vyšetrovanie, pretože pacienti podali na nemocnicu Oxford University Hospital žalobu. Ako uviedla televízia Sky News, chirurg, ktorý sa dopustil fatálnej chyby, stále v nemocnici pracuje. Pacienti získali zatiaľ odškodné viac ako 215-tisíc libier.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?