02. 12. 2019 12:25 | SYDNEY/TASR

Austrália zažila v roku 2019 najsuchšiu jar za uplynulých 120 rokov

Najvyššia teplota bola 47,1 stupňa Celzia, ktorú namerali v polovici novembra.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Austrália zaznamenala v tomto roku najsuchšiu jar v 120-ročnej histórii svojich meraní. Oznámil to v pondelok tamojší Meteorologický úrad (BOM), z vyhlásenia ktorého cituje tlačová agentúra Sinchua.

Zmienená inštitúcia tvrdí, že väčšinu územia Austrálie zasiahli v roku 2019 zrážky, ktoré boli hlboko pod priemerom, pričom veľké množstvo meracích staníc po celej krajine zaznamenalo najsuchšiu jar vôbec.

Rok 2019 bol na základe dostupných meraní zároveň piatym najhorúcejším v dejinách Austrálie. Najvyššiu teplotu, 47,1 stupňa Celzia, namerali v polovici novembra v štáte Západná Austrália.

"Dlhotrvajúce, abnormálne nízke množstvo zrážok vo východnej časti Austrálie má naďalej výrazný dosah na miestne komunity a prírodné prostredie," uvádza sa v správe BOM.

Rekordné horúčavy a suché podmienky mimoriadne tvrdo zasiahli najmä mnohé vidiecke farmárske komunity a ich zdroje vody, čo viedlo k prísnym opatreniam týkajúcim sa jej spotreby.

Situácia takisto prispela k tomu, že sezóna lesných požiarov je v roku 2019 mimoriadne nepriaznivá. Plamene spaľujú rozľahlé plochy buše omnoho prudšie než v uplynulých rokoch.

"Extrémne suché podmienky a teploty výrazne nad priemerom vedú počas jari k zvýšenému riziku požiarov v celom Novom Južnom Walese a Queenslande. Niekoľko veľkých a nebezpečných požiarov zúri v oboch štátoch už od začiatku septembra," píše sa ďalej v danej správe.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?