10. 12. 2019 07:19 | WASHINGTON/TASR

Lavrov sa stretne vo Washingtone s Pompeom aj Trumpom

Lavrov pricestuje do Washingtonu prvýkrát od roku 2017.

Donald Trump.
Donald Trump. Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump sa pripojí k ministrovi zahraničných vecí Spojených štátov Mikeovi Pompeovi pri rokovaní so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom, ktoré je naplánované na utorok vo Washingtone. Tlačová agentúra AFP to uviedla s odvolaním sa na pondelkové oznámenie Bieleho domu.

Podľa citovaného vysokopostaveného predstaviteľa Trumpovej administratívy budú Trump, Pompeo a Lavrov "diskutovať o stave bilaterálnych vzťahov". Americké ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo návštevu Lavrova ešte v nedeľu. Do Washingtonu pricestuje prvýkrát od roku 2017, keď bol účastníkom kontroverzného stretnutia v Oválnej pracovni Bieleho domu. Vtedajšia schôdzka Trumpa s Lavrovom a ruským veľvyslancom Sregejom Kisľakom vyvolala kontroverzie, keďže sa objavili správy, že americký prezident hosťom vyzradil citlivé informácie.

Očakáva sa, že utorkové rokovanie sa bude zameriavať na svetové regióny, v ktorých sa Spojené štáty i Rusko výrazne angažujú, teda Sýriu, Irán či Severnú Kóreu. Témou by mali byť aj diplomatické kroky týkajúce sa konfliktu na Ukrajine. Pompeo a Lavrov sa počas tohto roka stretli niekoľkokrát, a to aj v New Yorku a Rusku. Občas spolu aj telefonovali, no ich osobné stretnutie vo Washingtone sa zatiaľ neuskutočnilo.

Rusko-americké vzťahy sú naďalej napäté, pričom predstavitelia Trumpovej vlády opakovane kritizujú Moskvu pre jej politiku predovšetkým na Ukrajine a v Sýrii.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?