23. 12. 2019 06:37 | LIBREVILLE/TASR

Piráti prepadli v Gabone štyri lode, zabili kapitána a uniesli námorníkov

Dve prepadnuté lode sú rybárske plavidlá patriace čínsko-gabonskej spoločnosti Sigapeche.

Na archívnej snímke somálsky pirát.
Na archívnej snímke somálsky pirát. Foto: TASR/AP

Štyri lode prepadli v nedeľu piráti v prístave mesta Libreville, metropoly západoafrického štátu Gabon. Pri útokoch prišiel o život gabonský kapitán jednej z lodí, štyria čínski námorníci boli unesení, uviedol hovorca gabonskej vlády Edgard Anicet Mboumbou Miyakou citovaný agentúrou AFP.

Dve prepadnuté lode sú rybárske plavidlá patriace čínsko-gabonskej spoločnosti Sigapeche, ktorá zamestnáva aj štyroch unesených čínskych námorníkov. Tretia loď patrí námornej dopravnej spoločnosti Satram so sídlom v gabonskom prístavnom meste Port-Gentil a štvrtá je nákladná loď plaviaca sa pod panamskou vlajkou.

Pirátske útoky sú v prístave v Libreville nezvyčajné. Úplne iná je ale situácia v okolitom rozľahlom Guinejskom zálive, kde podľa Medzinárodného námorného úradu (IMB) došlo od januára do septembra až k 82 percentám všetkých pirátskych útokov na svete. Tento vývoj ovplyvňuje medzinárodné námorné trasy v regióne, kde ležia dvaja najväčší producenti ropy v Afrike - Angola a Nigéria.

Naposledy prepadli piráti pri pobreží západnej Afriky nórsku nákladnú loď MV Bonita patriacu spoločnosti J.J. Ugland. Loď kotvila pri Cotonou, najväčšom meste v Benine, keď z jej paluby uniesli deväť členov posádky z Filipín.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?