07. 01. 2020 08:12 , článok bol aktualizovaný 07. 01. 2020 11:06 | KERMÁN/TASR

V tlačenici na Solejmáního pohrebe ušliapali na smrť najmenej 50 ľudí

Ďalších 200 ľudí je zranených.

Pohreb iránskeho generálmajora Kásema Solejmáního
Pohreb iránskeho generálmajora Kásema Solejmáního Foto: TASR/AP

Najmenej 50 mŕtvych a vyše 200 zranených si vyžiadala tlačenica počas utorkového pohrebu iránskeho generálmajora Kásema Solejmáního v jeho domovskom meste Kermán. Tlačová agentúra DPA to uviedla s odvolaním sa na správu iránskej polooficiálnej agentúry ISNA.

Časť zranení je opisovaná ako vážne a je tak pravdepodobné, že počet obetí na životoch ešte vzrastie, uviedli citované úrady.

Davová panika vznikla po tom, ako sa dal ulicami Kermánu do pohybu pohrebný sprievod za účasti státisícov Iráncov. Na internete sa objavili videozábery zachytávajúce bezvládne telá ležiace na ceste a iných ľudí, ktorí kričia a snažia sa obetiam pomôcť.

Úrady v Kermáne vyhlásili v súvislosti s pohrebom deň voľna, aby povzbudili obyvateľov k čo najmasovejšej účasti na utorkovej rozlúčke so Solajmáním. V priebehu dňa však ďalšie pohrebné obrady odložili, keďže cez ulice zaplnené ľuďmi nebolo možné previezť ostatky na cintorín. Nebolo pritom jasné, kedy Solejmáního nakoniec pochovajú.


Solejmáního, veliteľa jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd, zabili minulý piatok americké sily pri útoku dronom neďaleko letiska v irackom hlavnom meste Bagdad. Operáciu nariadil prezident Spojených štátov Donald Trump, ktorý Solejmáního obvinil z prípravy útoku na amerických diplomatov a vojakov v Iraku. Irán za to prisľúbil "tvrdú odplatu".

"Pomstíme sa a pomsta bude dôrazná a tvrdá, takže Američania trpko oľutujú svoj čin," povedal veliteľ revolučných gárd Hosejn Salámí, ktorý sa zúčastnil na pohrebnom sprievode. Ostatní účastníci na jeho slová odpovedali pokrikmi "Pomsta, pomsta" a "Boh je najväčší".

Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí nariadil v utorok zvýšenie rozpočtu revolučných gárd na obdobie do 20. marca o sumu dosahujúci v prepočte zhruba 200 miliónov eur, oznámil podľa štátnej tlačovej agentúry IRNA hovorca iránskeho parlamentu Alí Larídžání.

Pohreb iránskeho generálmajora Kásema Solejmáního
Pohreb iránskeho generálmajora Kásema Solejmáního Foto: TASR/AP
 

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?