14. 01. 2020 09:40 | MANILA/TASR

VIDEO: Erupciu filipínskej sopky sprevádzali aj nádherné blesky. Pre vedcov sú stále záhadou

Sopka Taal je druhou najaktívnejšou na Filipínach, no patrí k obľúbeným cieľom turistov.

Erupcia filipínskej sopky Taal.
Erupcia filipínskej sopky Taal. Foto: Profimedia.sk

Sopka Taal ležiaca južne od filipínskej metropoly Manila chrlila v utorok lávu, popol a paru počas erupcie, ktorá trvá už tri dni a môže byť predzvesťou oveľa väčšieho a nebezpečnejšieho výbuchu, informovala agentúra AP.

Približne 45.000 obyvateľov z ohrozených oblastí evakuovali už v nedeľu, miestni predstavitelia však odhadujú, že odísť z domovov by mohlo byť nútených najmenej 200.000 ľudí, ak sa erupcia zhorší.

V pondelok naďalej platilo varovanie štvrtého stupňa, podľa ktorého hrozí "nebezpečná explozívna erupcia" v priebehu najbližších hodín až dní.

Erupciu filipínskej sopky sprevádzali aj nádherné blesky.
Erupciu filipínskej sopky sprevádzali aj nádherné blesky. Foto: Profimedia.sk
 

Sopka chrlila lávu až do výšky 500 metrov a para obsahujúca popol siahala až do výšky dva kilometre. V okolí sopky Taal zaznamenali viac ako 200 zemetrasení. Úrady a školy vo viacerých mestách vrátane Manily zostali zavreté z dôvodu zdravotných rizík, ktoré by mohol spôsobiť popol zo sopky.

Výbuch sopky sprevádzali okrem dymu a popola početné blesky. Vedci zatiaľ presne nevedia, ako tento meteorologický jav vzniká, no predpokladajú, že sa to veľmi podobá na to, ako fungujú búrkové oblaky. Bubliny magmy a kúdoly sopečného popola majú silný elektrický náboj a keď sa pohybujú, vznikajú v nich oblasti s rôznym nábojom pričom dochádza k výbojom.


Sopka Taal je druhou najaktívnejšou na Filipínach, no patrí k obľúbeným cieľom turistov aj pre prekrásne kráterové jazero. Od roku 1572 vybuchla 33-krát, k poslednej väčšej explózii došlo v októbri 1977. Doteraz najhorší bol výbuch sopky Taal v roku 1911, keď si vyžiadal viac než 1300 obetí na životoch.

Ostrovné Filipíny, ktoré majú približne 22 aktívnych sopiek, ležia v oblasti tzv. Ohnivého kruhu, kde je zvýšená vulkanická aktivita a vyskytuje sa tam približne 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi.


Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?