14. 01. 2020 12:41 | ISLAMABAD/TASR

V Pakistane a Afganistane vyčíňa krutá zima. Pri rôznych nešťastiach zahynulo vyše 80 ľudí

Meteorológovia predpovedajú, že drsné počasie bude pokračovať.

Údolie Nílum, v ktorom lavína zabila 14 ľudí.
Údolie Nílum, v ktorom lavína zabila 14 ľudí. Foto: TASR/AP/M. D. Mughal

Lavíny, záplavy a kruté zimné počasie usmrtili v posledných dňoch po celom Pakistane a Afganistane vyše 80 ľudí. V utorok o tom tlačovú agentúru AFP informovali predstavitelia oboch krajín. Úrady sa medzitým zo všetkých síl snažili dostať k obyvateľom uväzneným hustým snežením.

V Pakistane zahynulo najmenej 42 ľudí a ďalších 21 osôb utrpelo zranenia, ale niekoľko ich je stále nezvestných po nešťastiach súvisiacich s počasím. V Afganistane prišlo o život 39 ľudí.

Meteorológovia predpovedajú, že drsné počasie bude pokračovať. Pakistanská časť Kašmíru je zasiahnutá najhoršie, keďže zahynulo 23 ľudí a desať ďalších je nezvestných.

V malebnom, ale ozbrojeným konfliktom trpiacom údolí Nílum v Kašmíre spustilo husté sneženie lavínu, ktorá usmrtila najmenej 14 ľudí.

Úrady zatvorili školy a v severných horských oblastiach sú zatvorené aj niektoré hlavné a vedľajšie cesty. Viac na juhovýchode, v pakistanskej provincii Balúčistán, zahynulo najmenej 19 ľudí pri rôznych nešťastiach spôsobených krutým počasím. Väčšinu mŕtvych tvoria ženy a deti.

Na druhej strane hranice, v Afganistane, bolo po celej krajine zničených alebo čiastočne poškodených viac ako 300 domov. "Prudké ochladenie, husté sneženie a výdatné lejaky, ktoré sa začali pred dvoma týždňami, spôsobili škody," povedal Ahmad Tamím Azímí, hovorca afganského Úradu pre riešenie následkov prírodných katastrof.

Najhoršie boli postihnuté provincie južný Kandahár, Helmand, Zábul a západná časť Herátu. V Heráte zahynulo sedem ľudí - všetko členovia jednej rodiny vrátane detí -, keď sa preborila strecha ich domu, dodal Azímí.

Tvrdé zimy si v hornatom Afganistane často berú veľa ľudských životov a krajina je stále chudobná, aj napriek pomoci od medzinárodného spoločenstva vo výške miliárd dolárov.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?