22. 01. 2020 09:15 | MANILA/TASR

Hrozí výbuch sopky na Filipínach. Obyvatelia odmietajú opustiť svoje domovy

Dostali 24 hodín na evakuáciu.

Hrozí výbuch sopky Taal na Filipínach
Hrozí výbuch sopky Taal na Filipínach Foto: TASR/AP

Obyvateľov žijúcich v okolí sopky Taal na Filipínach, ktorí napriek hroziacemu nebezpečenstvu erupcie nechcú opustiť svoje domovy, miestni predstavitelia v stredu vyzvali, aby do 24 hodín odišli zo svojich príbytkov. Informovala o tom agentúra DPA.

Úrady varovali, že ľudia, ktorí ignorujú výzvy na evakuáciu, by nemali očakávať pomoc v prípade, že dôjde k výbuchu sopky. "Nebude to na zodpovednosti úradníkov, ak sa zanovití obyvatelia, ktorí sa vkrádajú späť do svojich domov, ocitnú v čase erupcie uprostred nebezpečnej zóny," upozornil šéf regionálnej polície Vicente Danao vo vysielaní rozhlasovej stanice DZMM.

Hrozí výbuch sopky Taal na Filipínach
Hrozí výbuch sopky Taal na Filipínach Foto: TASR/AP
 

"Do štvrtkového rána prinútime všetkých odísť, aj keby sme ich museli odvliecť," povedal Danao. Dodal, že tí, čo budú chcieť zostať, by sa mali rovno priviazať k domu.

Mnohí z miestnych obyvateľov sa totiž každý deň vracajú do svojich príbytkov - niektorí síce len na krátky čas, aby skontrolovali svoje domy, zachránili dobytok a poupratovali, ale iní po tom, ako sa zdalo, že sa sopka už upokojila, vo svojich domoch zostávajú.

Sopka Taal, ktorá sa nachádza v provincii Batangas približne 66 kilometrov južne od filipínskeho hlavného mesta Manila, začala nepravidelne chrliť popol, paru a lávové fontány 12. januára a jej aktivita si odvtedy vyžiadala evakuáciu viac ako 235 000 ľudí.

Filipínsky ústav vulkanológie a seizmológie (PHIVOLCS) v utorok ponechal v súvislosti so sopkou Taal v platnosti štvrtý stupeň výstrahy, keďže sprievodné otrasy údajne naznačujú, že v jej kráteri sa stále nachádza magma a môže nastať výbuch.

Hrozí výbuch sopky Taal na Filipínach
Hrozí výbuch sopky Taal na Filipínach Foto: TASR/AP
 
 


Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?