23. 01. 2020 15:02 | BERLÍN/TASR

Exkurzie v múzeu v Buchenwalde narušujú neonacisti, ktorí spochybňujú holokaust

V knihe návštev čoraz častejšie nachádzajú odkazy, že nacizmus a koncentračné tábory boli zmysluplné a prospešné pre Nemcov.

Pece v bývalom koncentračnom tábore Buchenwald.
Pece v bývalom koncentračnom tábore Buchenwald. Foto: Profimedia.sk

Neonacisti čoraz častejšie narúšajú prehliadky spomienkového centra pri bývalom nacistickom koncentračnom tábore Buchenwald vo východnom Nemecku. Uviedol to vo štvrtok riaditeľ tohto múzea Volkhard Knigge, píše agentúra AFP.

Extrémisti z krajnej pravice sa zúčastňujú na "cielenom a vopred naplánovanom rušení exkurzií" povedal Knigge pre regionálny denník Neue Westfälische.

"V knihe návštev čoraz častejšie nachádzame odkazy, že nacizmus a koncentračné tábory boli zmysluplné a prospešné pre Nemcov," povedal. Neonacisti sa podľa jeho slov pridávajú do skupín návštevníkov a počas prehliadok spochybňujú fakty a čísla v súvislosti s holokaustom, alebo ho priamo popierajú. Tieto incidenty si členovia krajnej pravice často natáčajú na video a budujú si tak svoju pozíciu v rámci neonacistickej scény, dodal Knigge. Zároveň vyjadril znepokojenie nad "miznúcim historickým povedomím, citlivosťou ľudí, demokratickou a politickou orientáciou".

Vyjadrenia Kniggeho prišli v čase, keď sa viac ako 40 svetových lídrov zišlo v Jeruzaleme, kde sa v múzeu Jad va-šem, hlavnom izraelskom pamätníku obetí a hrdinov holokaustu, koná piate Svetové fórum o holokauste.

V dôsledku incidentov s neonacistami sa sprísnili pravidlá pre návštevníkov múzea a jeho zamestnanci absolvovali špeciálny výcvik ako s nimi zaobchádzať.

Internetovú stránku spomienkového centra v Buchenwalde v roku 2010 napadli krajne pravicoví hackeri.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?