07. 02. 2020 07:03 | WASHINGTON/TASR

V Afganistane údajne uniesli amerického občana

Úrady pracujú na jeho záchrane.

Biely dom
Biely dom Foto: TASR/AP Photo/Patrick Semansky

Amerického občana uniesla v Afganistane skupina pridružená k radikálnemu hnutiu Taliban. Vo štvrtok to oznámil predstaviteľ Spojených štátov. Úrady pracujú na jeho záchrane, uviedla tlačová agentúra AP.

Americké úrady sú presvedčené, že unesenou osobou je Mark Frerichs z dediny Lombard na predmestí Chicaga v americkom štáte Illinois, pričom jeho únos má na svedomí militantná sieť Hakkáníovcov, dodal nemenovaný predstaviteľ.

Zatiaľ nie je jasné, prečo bol Frerichs v Afganistane a kde presne sa nachádzal, keď ho uniesli. Podľa amerického týždenníka Newsweek, ktorý o únose informoval ako prvý, Američana minulý mesiac vzali miltanti do väzby v provincii Chóst vo východnej časti Afganistanu. Podľa týždenníka pracoval na zmluvu pre americkú vládu v oblastiach konfliktu.

Prípad vyšetruje pod vedením amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) agentúra, ktorá bola zriadená exprezidentom USA Barackom Obamom po kritike voči reakciám americkej vlády na únosy a branie rukojemníkov. Art Frerichs, ktorý sa predstavil ako otec spomínaného muža, povedal agentúru AP, že správa Newsweeku je podľa neho pravdivá.

Taliban vyhlásil, že nemá o únose žiadne informácie a nemá k tomu čo povedať. K zodpovednosti za čin sa nikto neprihlásil. Provincia Chóst je sídlom siete Hakkáníovcov.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?