23. 02. 2020 19:00 | MILÁNO/TV Markíza

Sever Talianska pripomína Wu-chan. Ľudia si v panike nakupujú potraviny, mestá sú vyľudnené

Koronavírus potvrdili u vyše 130 ľudí, tri desiatky sú v kritickom stave,

Panika pre koronavírus v Taliansku.
Panika pre koronavírus v Taliansku. Foto: TV Markíza

Sever Talianska sa začína podobať na čínsky Wu-chan. Šírenie nákazy koronavírusom sa nedarí zastaviť. Celé mestá odrezali od sveta. V úplnej karanténe je viac ako 50-tisíc ľudí. Ľudia začínajú panikáriť a v obchodoch sa už tvoria veľké rady. Predčasne ukončili aj benátsky karneval.

Pozrite si reportáž TV Markíza

 

Z Talianska sa stáva európske epicentrum nákazy ochorenia Covid 19, ktoré straší svet od začiatku roka. Potvrdených je už vyše 130 prípadov, 26 z nich je v kritickom stave. Už traja starší pacienti nákaze podľahli.

Lekári netušia, kto koronavírus do Talianska doniesol. Nemusel mať totiž ani príznaky a možno ani netušil, že ho šíri ďalej medzi ľudí. Úrady preto izolovali rovno celých 11 miest. Hranice strážia policajti, v prípade potreby sú majú v pláne povolať armádu.

Ľudia začínajú panikáriť. Netušia, koľko bude karanténa trvať a ako rozsiahla bude. Zatiaľ sú zavreté všetky úrady, školy, zatvárajú aj prevádzky a menšie obchody. Miestni si robia zásoby. Pred supermarketmi sa tvoria dlhé rady. Ochranné rúška sú už na viacerých miestach vypredané.

Mimoriadne opatrenia už zasiahli aj metropolu Miláno. Zatiaľ zatvárajú iba školské zariadenia. Turizmus by zasiahnuť nemali.

Vírus však zasiahol Talianov na najcitlivejšom mieste. Pre mimoriadne opatrenia zrušili v regiónoch Benátsko a Lombardsko všetky športové podujatia vrátane futbalových zápasov ich najvyššej ligy. Predčasne ukončili aj tradičný benátsky karneval.

Situáciu v Taliansku pozorne sledujú susediace štáty. Hranice ale zatiaľ zatvárať nechystajú. Talianska vláda sa obáva, aký negatívny dosah by to mohlo mať na ekonomiku krajiny.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?