26. 02. 2020 14:45 | KÁHIRA/TASR

V Egypte sa uskutočnil vojenský pohreb prezidenta Mubaraka

Pohrebný sprievod vysielali naživo.

Vojenský pohreb exprezidenta Mubaraka
Vojenský pohreb exprezidenta Mubaraka Foto: TASR/AP

V Egypte sa v stredu uskutočnil vojenský pohreb bývalého dlhoročného prezidenta Husního Mubaraka, ktorý prišiel o moc počas revolúcie v roku 2011. Informovala o tom agentúra DPA.

Mubarak, ktorý bol egyptským prezidentom takmer tri desaťročia, zomrel v utorok v nemocnici v Káhire vo veku 91 rokov.

Pohreb, ktorý sa za prísnych bezpečnostných opatrení konal v komplexe mešít na predmestí Káhiry, viedol súčasný egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Na počesť Mubaraka, bývalého vojenského dôstojníka, sa strieľali salvy z armádnych zbraní.

Vojenský pohreb exprezidenta Mubaraka
Vojenský pohreb exprezidenta Mubaraka Foto: TASR/AP
 

V pohrebnom sprievode, ktorý naživo vysielala egyptská štátna televízia, pochodovali okrem Sísího aj Mubarakovi dvaja synovia a poprední štátni predstavitelia.

Rakvu s Mubarakovými pozostatkami zahalenú v egyptskej vlajke niesol koč ťahaný koňmi a sprievod sprevádzala vojenská hudobná skupina. Mubarakovo telo neskôr prevezú z mešity na rodinný cintorín v mestskej štvrti Heliopolis vo východnej Káhire, kde ho pochovajú.

Mubarak si vojenský pohreb vyslúžil na základe zákona z roku 1979 týkajúceho sa vrcholných predstaviteľov armády za to, že počas vojny proti Izraelu v roku 1973 viedol egyptské vzdušné sily.

V stredu sa začína trojdňový smútok, ktorý v Egypte po Mubarakovej smrti vyhlásili.

V roku 2012 súd Mubarakovi vymeral doživotný trest za to, že nezabránil smrti približne 900 demonštrantov, ktorí zahynuli počas demonštrácií v roku 2011. Mubarak sa voči rozsudku odvolal, pričom najvyšší súd ho o niekoľko rokov zbavil obvinení. Jeho oslobodenie vyvolalo v krajine vlnu nespokojnosti.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?