05. 03. 2020 21:00 | LONDÝN/TASR

Dubajský emir dal uniesť svoje dcéry a zastrašoval manželku

Vyplýva to z verdiktu britského súdu.

Na snímke Premiér Spojených arabských emirátov šejk Muhammad ibn Rášid Maktúm.
Na snímke Premiér Spojených arabských emirátov šejk Muhammad ibn Rášid Maktúm. Foto: TASR/AP/Amr Nabil

Dubajský emir Rášid Maktúm (70) nariadil únos svojich dvoch dcér Latífy a Šamsy a zastrašoval svoju odlúčenú manželku Háju. Vyplýva to z januárového verdiktu britského súdu, ktorý zverejnili vo štvrtok. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Sudca londýnskeho súdu Andrew McFarlane povedal, že uznal tvrdenia emirovej manželky princeznej Háje. Tá vypovedala, že emir nariadil a zorganizoval únosy dcér a prinútil ju utiecť do Londýna.

Princezná Hája (45), dcéra najdlhšie vládnuceho jordánskeho kráľa Husajna I., utiekla v roku 2019 zo Spojených arabských emirátov (SAE) do Európy, odkiaľ požiadala o rozvod. V súčasnosti žije v Spojenom kráľovstve, kde študovala.

Podľa rozhodnutia súdu dubajský emir "od roku 2018 konal spôsobom, ktorého cieľom bolo zastrašiť a vystrašiť" svoju bývalú manželku princeznú Háju.

Sudca McFarlane vo verdikte ďalej uvádza, že emir "nariadil a organizoval" únosy a nútený návrat do Dubaja dvoch svojich dospelých dcér z iného manželstva - v auguste 2000 vtedy 19-ročnej Šamsy a v rokoch 2002 a 2018 princeznej Latify (34).

Sudca McFarlane svoj verdikt vydal už v januári, emir však bojoval za to, aby ostal neverejný. Jeho žiadosť vo štvrtok zamietol najvyšší súd.

Dubajský emir a jeho bývalá manželka vedú na britskom súde spor o starostlivosť o svoje dve deti. Emirovi právnici žiadajú ich návrat do Dubaja, zatiaľ čo princezná Hája požiadala o ochranu britským súdom a to, aby sa zaistilo, že ostanú v Británii.

Princezná Hája podala na súde žiadosť o vydanie ochranného nariadenia v súlade s britským právom s cieľom ochrany obetí nútených manželstiev a domáceho násilia. Pre svoju dcéru taktiež podala žiadosť o ochranu pred núteným manželstvom.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?