10. 05. 2020 17:12 | PRAHA/TASR

Česko zasiahne v pondelok silný vietor, v noci na utorok napadne sneh

Prevažne mokrého snehu môže na horách napadnúť tri až desať centimetrov.

Na letných terasách vo Vysokých Tatrách pribudli snehuliaci.
Na letných terasách vo Vysokých Tatrách pribudli snehuliaci. Foto: TV Markíza

Väčšinu Českej republiky zasiahne v pondelok popoludní silný vietor, v nárazoch môže mať rýchlosť vyše 70 kilometrov za hodinu. V noci na utorok napadne na horách až desať centimetrov mokrého snehu. Vyplýva to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), informoval v nedeľu server Novinky.cz.

V pondelok popoludní sa začne od severozápadu ochladzovať, v noci na utorok môžu teploty klesať k nule. Podľa výstrahy bude v pondelok medzi 14.00 h a 23.00 h fúkať južný až juhovýchodný vietor miestami s nárazmi až 70 km/h, v búrkach môžu byť nárazy vetra silnejšie. Varovanie sa netýka Prahy, Karlovarského a Plzenského kraja.

Vietor môže poškodiť stromy a lesy, menšie škody môže spôsobiť na budovách, možné sú komplikácie v doprave. Meteorológovia odporúčajú zabezpečiť okná a dvere a voľne uložené predmety, dbať na zvýšenú opatrnosť vonku a pri riadení vozidiel. Na horách by ľudia mali obmedziť túry a nechodiť hlavne na hrebene.

Varovanie pred snehom platí od pondelňajších 23.00 h do utorkových 6.00 h. Prevažne mokrého snehu môže na horách napadnúť tri až desať centimetrov. Mohol by poškodiť stromy a elektrické vedenia, na vozovkách môže komplikovať dopravu. Na horách by ľudia mali dodržiavať pokyny horskej služby.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?