19. 05. 2020 11:26 | NAÍ DILLÍ/jh/TASR

Na Indiu zmietanú koronavírusom sa ženie ďalšia pohroma, akú doteraz nezažili

K pobrežiu sa blíži silný cyklón Amphan.

Supercyklón Amphan mieri na Indiu
Supercyklón Amphan mieri na Indiu Foto: TASR/AP

Indické úrady začali v pondelok s evakuáciou desaťtisícov ľudí z oblastí na východnom pobreží krajiny v reakcii na blížiaci sa cyklón Amphan, ktorý v stredu zasiahne pobrežie Indie a Bangladéšu.

Supercyklón vznikol v Bengálskom zálive a má ísť o najsilnejšiu búrku v histórii tohto regiónu. Podľa Indického meteorologického ústavu (IMD) cyklón pravdepodobne zasiahne pobrežie medzi indickým štátom Západné Bengálsko a Bangladéšom v stredu popoludní alebo večer, uviedla CNN.

 

Cyklón so sebou prinesie silný vietor až o sile vyše 200 km/h spojený s dažďom, ktorý môže spôsobiť záplavy a zosuvy pôdy. Región, ktorý momentálne sužuje nový koronavírus, tak čaká ďalšia katastrofa.

Amphan je druhý supercyklón v histórii, ktorý sa presunie nad Bengálsky záliv. Posledný zaznamenali v roku 1999. Vtedy zahynulo takmer 10-tisíc ľudí a poničených bolo asi 15-tisíc dedín.

V regióne bolo doteraz nasadených najmenej 25 tímov Národného centra pre zvládanie katastrof (NDRF) a ďalších 12 je v pohotovostnom režime. "Pomocné a záchranárske práce počas koronavírusovej pandémie a pri dodržiavaní sociálnych odstupov budú skutočnou výzvou," povedal riaditeľ NDRF.

Predseda indickej vlády Naréndra Módi sa tiež stretol s predstaviteľmi krízového štábu a ministerstva vnútra, aby prediskutovali prípravy na zvládnutie situácie. Vláda štátu Urísa už evakuovala viac ako milión ľudí.

Úrady tiež zatvorili všetky prístavy v regióne a varovali rybárov, aby sa nevydávali na more.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?