20. 05. 2020 13:55 | MICHIGAN/TASR

V USA sa pretrhli vodné priehrady. Evakuovali 10-tisíc obyvateľov

Obe priehrady boli v procese odpredaja.

V USA sa pretrhli dve priehrady
V USA sa pretrhli dve priehrady Foto: TASR/AP
Približne 10 000 obyvateľov amerického štátu Michigan evakuovali po tom, ako sa tam po niekoľkých dňoch intenzívnych dažďových zrážok v utorok pretrhli dve vodné priehrady. Informovala o tom v stredu stanica BBC.

Národná meteorologická služba NWS po pretrhnutí priehrad Edenville a Sanford vydala varovania o bleskových povodniach pre oblasti neďaleko rieky Tittabawassee.

Podľa miestnych úradov sa môžu časti mesta Midland ocitnúť pod 2,7 metra vody. Agrochemická firma Dow Chemical, ktorá sa nachádza v tomto meste, už podnikla núdzové opatrenia.

Michiganská guvernérka Gretchen Whitmerová vyhlásila pre okres Midland County mimoriadny stav, pričom uviedla, že mesto Midland s vyše 40 000 obyvateľmi môže zaznamenať "historicky vysokú úroveň vody".

V USA sa pretrhli dve priehrady
V USA sa pretrhli dve priehrady Foto: TASR/AP
 

Úrady vyzvali obyvateľov, aby v rámci opatrení proti pandémii COVID-19 mali pri evakuácii tvárové rúška a dodržiavali spoločenský odstup.

Priehradu Edenville postavili v roku 1924 a pred dvoma rokmi jej stav označili michiganské úrady za neuspokojivý, zatiaľ čo priehrada Sanford, postavená v roku 1925, dostala dobré hodnotenie svojho technického stavu.

Obe priehrady boli v procese odpredaja. Pri evakuácii pomáha Michiganská národná garda.

NWS vyhlásila, že situácia v postihnutej oblasti je "mimoriadne nebezpečná a život ohrozujúca". Podľa meteorológov bude výška hladiny rieky Tittabawassee vrcholiť v stredu ráno miestneho času na rekordnej úrovni 11,5 metra.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?