22. 06. 2020 07:31 | HAAG/TASR

Holandská polícia zatkla 400 ľudí na násilnom proteste

Vládou prijaté opatrenia na zastavenie šírenia koronavírusu prerástli do potýčok.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Profimedia

Holandská polícia zatkla v nedeľu asi 400 osôb po tom ako demonštrácia v meste Haag proti vládou prijatým opatreniam na zastavenie šírenia koronavírusu prerástla do potýčok s políciou. Informovala o tom agentúra AP.

Podľa polície sa násilnosti na pôvodne pokojnom proteste objavili po tom, ako sa doňho zapojili desiatky futbalových fanúšikov. V blízkosti hlavnej železničnej stanice v meste zasypali policajtov kameňmi a dymovnicami. Futbaloví fanúšikovia a iné skupiny protestujúcich prišli do Haagu z celého Holandska.

Na rozohnanie davu bola nasadená jazdná polícia a vodné delo. Po policajnej akcii neboli hlásené žiadne zranenia. Presné údaje o počte demonštrantov neboli k dispozícii. Primátor mesta Johan Remkes pôvodne protest zakázal. Neskôr však povolil demonštráciu s obmedzenou dĺžkou trvania.

"Toto nemá nič spoločné s demonštrovaním alebo so slobodou prejavu. Táto skupina sa zámerne snažila narušiť verejný poriadok," uviedol po proteste. Demonštranti tvrdia, že navrhovaný zákon, ktorý formálne potvrdzuje koronavírusové opatrenia, zachádza príliš ďaleko a je protiústavný.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?