21. 07. 2020 06:00 | BRATISLAVA/rd

Koľko obyvateľov bude mať Slovensko v roku 2100? Štúdia vyvoláva obavy

Populačné maximum sme podľa výskumu už dosiahli.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/blvdone

Kým prakticky dennodenne počúvame, ako žije na planéte enormný počet ľudí a neustále pribúdajú, výskum vedcov z washingtonskej univerzity, o ktorom píšu TN-ky, naznačuje, že budúce generácie čakajú iné starosti.

Podľa štúdie dosiahne ľudstvo vrcholu v roku 2064 a na Zemi bude žiť 9,7 miliardy ľudí. Potom začne populácia klesať na všetkých svetadieloch, to sa však nebude týkať Afriky. Väčšinu krajín totiž bude trápiť starnutie populácie.

Na prvý pohľad by úbytok svetovej populácie mohol znieť ako pozitívna správa, berúc do úvahy najmä životné prostredie. Jeden z autorov výskumu, profesor Christopher Murray, však priblížil možné následky.

„Väčšina krajín sa presunie k prirodzenému úbytku populácie. To je jedinečné, budeme musieť prestavať celú spoločnosť. Veková pyramída sa prevráti, s čím pôjdu všetky negatívne dôsledky," povedal.

Kým v roku 2017 žilo na planéte 681 miliónov ľudí mladších ako päť rokov a 141 miliónov starších 80 rokov, v roku 2100 by podľa vedcov mal byť pomer 401 miliónov ľudí ku 866 miliónom ľuďom vo vyššie zmienených vekových skupinách.

Štúdia zohľadňovala pravdepodobný vývoj pôrodnosti, úmrtnosti a migrácie. Pre vývoj populácie sú podľa vedcov dôležité dva faktory - rozšírenie antikoncepcie a dostupnosť vzdelávania pre ženy.

Veľké demografické zmeny čakajú aj Slovensko. Populačné maximum u nás podľa štúdie nastalo už pred dvomi rokmi (5,42 milióna), v roku 2100 tu podľa modelu bude žiť len 2,56 milióna obyvateľov.

V rámci susedných krajín sa napríklad v Poľsku počet obyvateľov zmenší o viac ako polovicu. Kým v roku 2017 tam žilo 38 miliónov ľudí, v roku 2100 to bude len 15,5 milióna.

Česko v tomto roku podľa štúdie dosahuje populačného maxima na úrovni 10,6 milióna obyvateľov. V roku 2100 by u našich severozápadných susedov malo žiť 6,73 milióna obyvateľov.

Najľudnatejšia krajina sveta Čína podľa predpovede dosiahne populačné maximum o štyri roky. V roku 2100 by v nej mala žiť zhruba polovica obyvateľov, než ich žije teraz.

Jediný región, ktorý bude rásť, je Afrika. Tam sa do konca storočia populácia strojnásobí. Nigéria sa stane druhým najľudnatejším štátom sveta, v Egypte pribudne 100 miliónov ľudí.

Podobný rast predpovedajú vedci taktiež na Blízkom a Strednom východe. Kým Afganistan bude mať 130 miliónov namiesto terajších 33 miliónov, Spojené arabské emiráty stratia dve tretiny obyvateľstva.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?