05. 08. 2020 13:15 | FRANKFURT NAD MOHANOM/TASR

Pravicový extrémista sa na súde priznal k zastreleniu nemeckého politika

Ernsta údajne rozhnevalo, že otvorene podporoval príchod utečencov do Nemecka.

Hlavný podozrivý Stephan Ernst sa priznal k zastreleniu nemeckého politika.
Hlavný podozrivý Stephan Ernst sa priznal k zastreleniu nemeckého politika. Foto: TASR/Thomas Lohnes/Pool Photo via AP

V procese týkajúcom sa vraždy nemeckého komunálneho politika Waltera Lübckeho sa hlavný podozrivý Stephan Ernst k tomuto činu priznal. V stredu na pojednávaní na Vrchnom krajinskom súde vo Frankfurte nad Mohanom 46-ročný Ernst prostredníctvom svojho právnika odkázal, že na tohto konzervatívneho politika vypálil smrtiaci výstrel. Informovala o tom agentúra DPA.

Walter Lübcke bol šéfom regionálnej správy v okrese Kassel a členom Kresťanskodemokratickej únie (CDU). Ernsta údajne rozhnevalo, že otvorene podporoval príchod utečencov do Nemecka. Lübckeho zastrelili 2. júna 2019 na verande jeho domu.
Stephan Ernst je obžalovaný z vraždy. K činu sa už raz priznal, avšak neskôr svoje priznanie stiahol a tvrdil, že išlo o nehodu a poprel, že držal vražednú zbraň.

V tejto kauze je z napomáhania pri vražde obžalovaný aj Markus H., keďže mal Ernsta skontaktovať s obchodníkom so zbraňami a pomáhal mu pri nácviku streľby. Ernst teraz tvrdí, že Markus H. bol tiež na mieste činu. Predtým ho zradikalizoval a vraždu Lübckeho plánovali spoločne.

Spolková prokuratúra obviňuje oboch obžalovaných z toho, že konali pod vplyvom krajne pravicových a xenofóbnych názorov. Lübcke sa stal cieľom útokov pravicových radikálov od stretnutia s občanmi v októbri 2015 v Lohfeldene, na ktorom presadzoval otvorenie útulku pre utečencov.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?