19. 08. 2020 16:34 , článok bol aktualizovaný 19. 08. 2020 16:34 | MINSK/TASR

Európska únia zavedie sankcie voči Bielorusku

Úradujúci prezident Alexandr Lukašenko získal vo voľbách z 9. augusta podľa oficiálnych výsledkov 80,1 percenta hlasov

Alexander Lukašenko.
Alexander Lukašenko. Foto: TASR - AP/Maxim Guchek

Európska únia čoskoro zavedie "značné množstvo" sankcií voči Bielorusku z dôvodu zmanipulovania volieb a násilného potláčania protestov v krajine, uviedol v stredu predseda Európskej rady Charles Michel podľa agentúry AFP.

"Pevne stojíme za právom bieloruského ľudu určiť si svoj vlastný osud. Európska únia čoskoro uvalí sankcie v značnom množstve na jednotlivcov zodpovedných za násilie, represie a volebné podvody (v Bielorusku)," povedal Michel po skončení mimoriadneho videosummitu Európskej únie zameraného na dianie v Bielorusku.

Úradujúci prezident Alexandr Lukašenko získal vo voľbách z 9. augusta podľa oficiálnych výsledkov 80,1 percenta hlasov, jeho hlavná súperka Sviatlana Cichanovská 10,12 percenta.

Následné masové protesty vyústili do tvrdých zásahov bieloruských bezpečnostných síl voči demonštrantom. Zranenia utrpeli stovky policajtov a protestujúcich a viac ako 6000 osôb bolo zadržaných.

Cichanovská vyzvala EÚ

Hlavná súperka úradujúceho bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka Sviatlana Cichanovská vyzvala v novom videu účastníkov stredajšieho mimoriadneho summitu Európskej rady, aby neuznali výsledky nedávnych volieb hlavy štátu v Bielorusku. Informovali o tom spravodajský portál Meduza.io a agentúra Reuters.

"Prezidentské voľby z 9. augusta neboli spravodlivé ani transparentné a ich výsledky boli sfalšované. Vyzývam vás preto, aby ste neuznali výsledky týchto podvodných volieb," povedala Cichanovská vo videu zverejnenom na platforme YouTube, v ktorom hovorí po anglicky.

Podľa Cichanovskej, ktorá sa v súčasnosti nachádza v Litve, prezident Lukašenko stratil legitimitu v očiach bieloruského národa i celého sveta. "Vážení lídri Európy, vyzývam vás na podporu obrodenia Bieloruska a vyzývam tiež všetky krajiny, aby rešpektovali medzinárodné právo, suverenitu Bieloruska a voľbu bieloruského ľudu," dodala.

Bieloruská opozícia založila v utorok tzv. Koordinačnú radu, ktorá zaistí prechod moci prostredníctvom dialógu. Lukašenko však tento krok označil za pokus o štátny prevrat a varoval, že proti iniciátorom tejto myšlienky úrady prijmú primerané opatrenia.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?