08. 09. 2020 07:42 | BRUSEL/TASR

EÚ žiada okamžité prepustenie zatknutých bieloruských demonštrantov

Uviedol to šéf európskej diplomacie Josep Borrell.

Žena počas potýčky s policajtom.
Žena počas potýčky s policajtom. Foto: TASR/AP

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v pondelok vyzval Bielorusko na okamžité prepustenie všetkých demonštrantov, ktorých zadržali počas viac ako mesiac trvajúcich protivládnych protestov. Informovala o tom agentúra AFP.

"Európska únia očakáva, že bieloruská vláda zabezpečí okamžité prepustenie všetkých ľudí, ktorí boli zadržaní z politických dôvodov pred sfalšovanými prezidentskými voľbami z 9. augusta aj po nich," povedal vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku.

Počas nedeľňajších demonštrácií v hlavnom meste Minsk zatkli 633 ľudí z dôvodu nezákonného zhromažďovania. Išlo o jedno z najväčších masových zatýkaní od vypuknutia protestov.

Na demonštrácii v hlavnom meste Minsk sa v nedeľu zúčastnilo viac ako 100.000 ľudí, píše AFP. Bieloruské úrady proti demonštrantom nasadili armádu, vodné delá a obrnené vozidlá. Na demonštrantov podľa miestnych médií útočili i muži v kapucniach s obuškami.

"Je jasné, že bieloruské štátne orgány naďalej zastrašujú alebo umožňujú zastrašovať svojich občanov čoraz nezákonnejším spôsobom a hrubo porušujú svoje vlastné zákony, ako aj medzinárodné záväzky," dodal šéf európskej diplomacie. Borrell zároveň pripomenul, že EÚ uvalí sankcie na jednotlivcov, ktorí sú zodpovední za "násilnosti, represie a sfalšovanie volebných výsledkov", ale nie na Bielorusko ako štát.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?