17. 09. 2020 11:44 | NIGÉRIA/tvnoviny.sk, lm

V Nigérii odsúdili na desaťročné väzenie iba 13-ročného chlapca. Dôvod vás šokuje

Chlapcov právny zástupca Kola Alapinni uviedol, že jeho trest je v rozpore s Africkou chartou práv a nigérijskou ústavou.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock / Riccardo Mayer

Má len 13 rokov a úrady ho odsúdili na desaťročné väzenie. Omara Farouqa zo štátu Kano na severe Nigérie odsúdili pre údajné rúhanie. Pri hádke s kamarátom sa mal neúctivo vyjadriť o Alahovi, informuje spravodajský portál CNN.

Rúhanie je v Nigérii v rozpore s ústavou a nigérijské zákony ho tvrdo trestajú. Farouq bol odsúdený ešte 10. augusta tým istým súdom, ktorý nedávno odsúdil na smrť Yahaya Sharif-Aminu za rúhanie sa prorokovi Mohamedovi.

Chlapcov právny zástupca Kola Alapinni uviedol, že jeho trest je v rozpore s Africkou chartou práv a nigérijskou ústavou. Zároveň dodal, že po rozsudku v mene odsúdeného chlapca podal odvolanie.

Alapinni sa pre CNN posťažoval, že úrady jemu ani iným právnikom zastupujúcim chlapca, nepovolili stretnutie s ním. O jeho prípade sa podľa vlastných slov dozvedel iba náhodou pri práci na prípade odsúdeného Sharifa-Aminu.

Právnik zároveň uviedol, že Farouqova matka bola nútená ujsť do susedného mesta po tom, čo po zatknutí jej syna ich dom obkolesili davy rozzúrených ľudí.

Nad prísnym rozhodnutím súdu už vyjadrila hlboké znepokojenie aj medzinárodná organizácia UNICEF, ktorá chráni práva detí. „Odsúdenie tohto dieťaťa – trinásťročného Omara Farouka – na desať rokov väzenia s podradnou prácou je nesprávne,“ uviedol Peter Hawkins, zástupca organizácie UNICEF v Nigérii. „Taktiež neguje všetky základné princípy práv dieťaťa, k dodržiavaniu ktorých sa Nigéria zaviazala.“

UNICEF vyzvala nigérijskú vládu a vládu štátu Kano, aby prípad urgentne preskúmali a zmenili rozsudok. „Tento prípad zdôrazňuje naliehavú potrebu urýchliť prijatie zákona o ochrane detí v štáte Kano, aby sa tým zabezpečila ochrana všetkých detí do 18 rokov vrátane Omara Farouqa. So všetkými deťmi v štáte musí byť zaobchádzané v súlade s medzinárodnými normami týkajúcich sa práv dieťaťa,“ dodal Hawkins.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?