21. 09. 2020 21:57 | WASHINGTON/TASR

USA ohlásili nové sankcie voči Iránu a Venezuele. Teherán je pripravený nas výmenu väzňov

Minister financií USA Steven Mnuchin zároveň ohlásil aj samostatný súbor sankcií voči Iránskej organizácii pre atómovú energiu.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo.
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo. Foto: TASR/Mike Segar/Pool via AP

Spojené štáty uvalili nové sankcie na iránske ministerstvo obrany a na venezuelského prezidenta Nicolása Madura. Oznámil to v pondelok minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo.

"Skorumpovaní predstavitelia v Teheráne už takmer dva roky v spolupráci s nelegitímnym režimom vo Venezuele obchádzajú zbrojné embargo Organizácie Spojených národov," cituje Pompea agentúra AFP.

Prezident Spojených štátov Donald Trump v pondelok vydal príslušné výkonné nariadenie, ktoré je podľa Pompea "novým a silným nástrojom na presadzovanie dodržiavania zbrojného embarga OSN."

Minister financií USA Steven Mnuchin zároveň ohlásil aj samostatný súbor sankcií voči Iránskej organizácii pre atómovú energiu (AEOI).  Americká administratíva tvrdí, že prostredníctvom nových sankcií len trestá Irán za porušovanie zbrojného embarga OSN.

"Spojené štáty obnovili sankcie OSN voči Iránu," komentoval Trump zavedenie nových sankcií. Samotná OSN však trvá na tom, že takého rozhodnutie nie je v kompetencii Washingtonu. Washington sankcie zdôvodňuje rezolúciou OSN z roku 2015, ktorou bola schválená tzv. iránska jadrová dohoda.

Trump od tejto dohody v roku 2018 jednostranne odstúpil, avšak tvrdí, že USA sú stále "účastníkom" dohody, keďže sú tak uvedené v predmetnej v rezolúcii. Tento argument odmietli prakticky všetky krajiny v Rade bezpečnosti OSN vrátane spojencov USA.

Vláda USA prisľúbila "vyvodenie dôsledkov" voči ktorémukoľvek členskému štátu OSN, ktorý nebude Washingtonom presadzované sankcie uplatňovať.

Irán je pripravený na výmenu všetkých väzňov s USA

Irán je pripravený na úplnú výmenu väzňov so Spojenými štátmi. Uviedol to v pondelok iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf, ktorého citovala agentúra Reuters.

Washington dlhodobo žiada prepustenie amerických občanov vrátane iránsko-amerického podnikateľa Siamaka Namaziho a jeho otca Baquera Namaziho, ktorých považuje za politických väzňov. Teherán zasa trvá na prepustení Iráncov väznených v USA.

USA a Irán sa navzájom obviňujú z toho, že občanov druhej strany väznia len z politických dôvodov. Voči Američanom zadržiavaným v Iráne sú spravidla vznášané obvinenia zo špionáže a podobne. Iránci sú v USA trestaní hlavne za porušovanie sankcií uvalených na Teherán.

"V amerických väzeniach sú Iránci, ktorí tam sú len preto, že odmietli zradiť svoju krajinu (Irán). Sme pripravení všetkých vymeniť," uviedol Zaríf v období vyostreného napätia medzi oboma krajinami. "Opakujem: môžeme si vymeniť všetkých väzňov. Bodka."
Šéf iránskej diplomacie to uviedol počas virtuálneho vystúpenia na pôde organizácie Rada pre medzinárodné vzťahy (CFR), ktorá sídli v New Yorku.

Dlhodobo napäté vzťahy medzi Iránom a USA sa ďalej zhoršujú od roku 2018, keď vláda prezidenta USA Donalda Trump jednostranne odstúpila od dohody o iránskom jadrovom programe a znovu zaviedla voči Teheránu sankcie. Napriek tomu si obe krajiny odvtedy už dvakrát vymenili väzňov, a to v júni a decembri 2018.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?