Live
Sledujte NAŽIVO: Od soboty bude platiť zákaz vychádzania s výnimkami, tvrdý lockdown zatiaľ nebude
Sledujte tu
30. 09. 2020 10:35 | BRATISLAVA/jh

Do Európy mieri nebezpečná víchrica. Počasie ovplyvní aj na Slovensku

Prinesie silný nárazový vietor, výdatné zrážky či silné vlnobitie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Boris Roessler/dpa via AP

Meteorológovia priniesli nepriaznivú predpoveď na najbližšie dni. Západnú Európu zasiahne hlboká tlaková níž, ktorá prinesie do niektorých štátov nebezpečné javy. Ovplyvní aj počasie na Slovensku, uvádza portál imeteo.sk.

Západné štáty môžu očakávať búrlivé počasie ako prvé. Hlboká tlaková níž bude sprevádzaná silným nárazovým vetrom, výdatnými zrážkami a v prímorských oblastiach mohutným vlnobitím. V horských oblastiach sa očakáva sneženie, inde zase búrky.

Tlaková níž sa presúva cez Veľkú Britániu smerom na juh do Francúzska. Jej stred sa bude nachádzať až tri dni nad pobrežím Európy, čo bude znamenať nepriaznivé až nebezpečné počasie.

Vietor bude dosahovať rýchlosť víchrice, teda okolo 100 km/h. Nárazy vetra budú ešte silnejšie, presahovať budú 150 km/h. Dôsledkom toho môžu vlny na pobreží dosahovať výšku až päť metrov.

Meteorológovia ďalej predpovedajú výdatný dážď, najhoršia situácia by mala byť v Taliansku a Alpách.

Počasie na Slovensku

Tlaková níž bude mať sekundárny vplyv aj na počasie na Slovensku. Do našej oblasti bude prúdiť teplý vzduch, takže denné teploty vystúpia hore. Najteplejšie by malo byť v sobotu, teploty vystúpia aj nad 20 stupňov Celzia. Poteší nás teda babie leto, ale dlho nevydrží.

V noci zo soboty na nedeľu by mal cez naše územie prechádzať studený front, ktorý prinesie výdatné zrážky aj búrky. Zosilnie aj vietor. Druhá polovica týždňa tak bude dynamická a premenlivá.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?