02. 10. 2020 08:36 | BRUSEL/TASR

EÚ žiada ukončenie bojov medzi Arménskom a Azerbajdžanom

Boje medzi krajinami si vyžiadali už najmenej 130 obetí.

Boje v Náhornom Karabachu
Boje v Náhornom Karabachu Foto: TASR/AP
Lídri členských krajín EÚ vyzvali v piatok na okamžité ukončenie násilia, ktoré nedávno prepuklo medzi Arménskom a Azerbajdžanom v súvislosti so sporným kaukazským regiónom Náhorný Karabach. Informuje o tom agentúra DPA.

Európska rada vo svojom vyhlásení uviedla, že straty na ľudských životoch a škody spôsobené civilnému obyvateľstvu sú neakceptovateľné.

Vojenské riešenie podľa účastníkov bruselského summitu nie je možné a Arménsko a Azerbajdžan by mali viesť zmysluplný dialóg. Šéf diplomacie eurobloku Josep Borrell bude hľadať možnosti, ako by EÚ mohla ponúknuť podporu.

Prezidenti Francúzska, Spojených štátov a Ruska Emmanuel Macron, Donald Trump a Vladimir Putin ako lídri krajín spolupredsedajúcich Minskej skupine Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) odsúdili vo štvrtok v spoločnom komuniké vojenskú eskaláciu, ku ktorej došlo pozdĺž styčnej línie v Náhornom Karabachu.

V tejto oblasti vypukli minulú nedeľu doteraz najprudšie strety medzi arménskymi a azerbajdžanskými silami za posledné roky. Vyžiadali si už približne 130 obetí, ako potvrdili strany zapojené do konfliktu.

Náhornokarabašský región sa ocitol v patovej situácii už po rozpade Sovietskeho zväzu, keď sa od Azerbajdžanu odtrhlo etnicky prevažne arménske územie.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?