Live
Sledujte NAŽIVO: Premiér Matovič informuje o výsledkoch celoplošného skríningu
Sledujte tu
06. 10. 2020 13:29 | AMSTERDAM/TASR

Gynekológ používal pri umelom oplodnení vlastné spermie bez vedomia žien. Splodil najmenej 17 detí

Niektoré deti sa navzájom kontaktovali a stretávajú sa.

Nemocnica Isala v meste Zwolle, kde vykonávajú umelé oplodnenie
Nemocnica Isala v meste Zwolle, kde vykonávajú umelé oplodnenie Foto: Shutterstock.com

Gynekológ z holandskej nemocnice používal na umelé oplodnenie vlastné spermie a splodil najmenej 17 detí bez toho, aby o tom informoval rodičov. Informovala o tom v utorok agentúra AP s odvolaním sa na oznámenie nemocnice.

Jan Wildschut, ktorý medzičasom zomrel, pracoval v rokoch 1981-93 v nemocnici Sophia, dnes známej ako nemocnica Isala, v meste Zwolle na východe krajiny.

De Zwolse gynaecoloog Jan Wildschut heeft in de jaren tachtig en negentig zeker 17 donorkinderen verwekt met zijn eigen...

Uverejnil používateľ Tubantia Pondelok 5. októbra 2020

„Z morálneho hľadiska považuje Isala za neprijateľné, že gynekológ - lekár pre plodnosť - bol aj lekárom, aj darcom spermií," uviedla nemocnica vo vyhlásení.

Nemocnica dodala, že deti, u ktorých testy DNA potvrdili Wildschutovo otcovstvo, sú v pravidelnom kontakte s jeho rodinou a majú medzi sebou dobré vzťahy.
Príslušné úrady vytvorili profil DNA zosnulého gynekológa, aby mohli skontrolovať, či nie je biologickým otcom ešte aj ďalších detí narodených po vykonaní zákroku v zmienenej nemocnici.
AP si všíma, že nejde o prvý prípad, čo sa zistilo, že holandský lekár použil svoje vlastné spermie namiesto vybraných darcov. Vlani testy DNA od zosnulého odborníka na asistovanú reprodukciu Jana Karbaata potvrdili, že je otcom najmenej 49 detí.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?