16. 10. 2020 06:00 | AUSTRÁLIA/tvnoviny.sk, lm

Žralok modrý v Austrálii usmrtil ďalšieho surfistu. Tohtoročné útoky už prekonali rekord

Odborníci sa domnievajú, že za zvýšený počet nevyprovokovaných smrteľných útokov žralokov modrých môže nižšia teplota vody na pobreží, ktorá láka lososy.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock / Rajat Kreation

Rok 2020 je pre austrálskych surfistov mimoriadne smutným rokom. Uplynulý piatok došlo v zálive Wylie Bay na juhozápadnom pobreží k ďalšiemu nevyprovokovanému útoku žraloka modrého, pri ktorom o život prišiel surfista Andrew Sharpe. Ide tak už o tohtoročnú siedmu obeť, čím bol prekonaný 86 rokov starý rekord, píše Mirror.

Odborníci sa domnievajú, že za zvýšený počet nevyprovokovaných smrteľných útokov žralokov modrých môže nižšia teplota vody na pobreží, ktorá láka lososy. Za nimi potom migrujú aj žraloky modré, ktoré sa následne stále častejšie dostávajú do kontaktu s ľuďmi.

 

Austrálske úrady doposiaľ evidujú šesť útokov žralokov, pričom jeden z nich považujú za vyprovokovaný:

- päťdesiatsedemročný Gary Johnson zomrel po tom, čo bol v januári napadnutý žralokom pri potápaní so svojou manželkou neďaleko pobrežného mesta Esperance.

- dvadsaťtriročný Zachary Robba plával v apríli neďaleko Veľkej koralovej bariéry v austrálskom Queenslande, keď ho napadol a usmrtil žralok modrý.

- šesťdesiatročného Roba Pedrettiho napadol trojmetrový žralok v Salt Beach v Novom Južnom Walese. Na pomoc mu okamžite prišli dvaja ďalší surferi, no Pedretti na brehu podľahol poraneniam ľavého stehna.

- Matthew Tratt bol zabitý žralokom na ostrove Fraser Island v Queenslande v júli počas rybolovu. Tridsaťšesťročný Austrálčan zomrel v náručí svojho brata a tento útok úrady považujú za vyprovokovaný, keďže v tom čase muž lovil pri potápaní.

- v tom istom mesiaci zahynul po útoku žraloka aj pätnásťročný Mani Hart-Deville neďaleko pláže Wooli Beach na severnom pobreží Nového Južného Walesu.

- až do piatka bol poslednou obeťou žraloka modrého štyridsaťšesťročný Nick Slater, ktorého predátor napadol pri surfovaní neďaleko pláže Greenmount Beach na Zlatom pobreží len minulý mesiac.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock / Steffen Lay
 

Doktor Blake Chapman, ktorý sa špecializuje na žraloky, pre The Guardian uviedol, že za zvýšeným počtom útokov môže byť morské prúdenie La Niňa, pre ktoré prúdi k austrálskemu pobrežiu chladnejšia voda než zvyčajne. „Pokiaľ ide o žraloky modré, to, že človeka uhryznú a potom odplávajú, naznačuje ich zvedavosť a nie to, že človek je pre nich korisťou. Ak by ho totiž chceli zožrať, nič by im v tom nebránilo,“ dodal.

V tomto roku došlo už celkovo k sedemnástim nevyprovokovaným útokom žralokov. Pred dvomi rokmi to bolo ešte o jeden útok viac a v roku 2015 úrady evidujú celkovo 22 útokov. K siedmim úmrtiam v dôsledku napadnutia žralokom však doposiaľ naposledy došlo ešte v roku 1934.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?