Live
Sledujte NAŽIVO: Krízový štáb rozhodol o nových opatreniach a celoplošnom testovaní
Sledujte tu
17. 10. 2020 09:28 , článok bol aktualizovaný 17. 10. 2020 12:09 | GANDŽA/TASR

V Náhornom Karabachu prišlo o život 12 civilistov, azerbajdžanský prezident chystá pomstu

Arménsko a Azerbajdžan sa dohodli podpísaním zmluvy o ukončení bojov a na humanitárnom prímerí. Toto prímerie však žiadna zo strán nedodržiava.

 Na snímke arménski dobrovoľníci v meste Askeran v separastickom regióne Náhorný Karabach.
Na snímke arménski dobrovoľníci v meste Askeran v separastickom regióne Náhorný Karabach. Foto: TASR/AP

Dvanásť civilistov prišlo o život a viac ako 40 ľudí utrpelo zranenia počas raketového útoku, ku ktorému došlo v sobotu v skorých ranných hodinách v druhom najväčšom azerbajdžanskom meste Gandža v rámci eskalujúceho konfliktu o sporné územie Náhorného Karabachu. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na azerbajdžanskú prokuratúru.

Útok v obytnej štvrti v meste, kde žije 300.000 ľudí, zrovnal so zemou niekoľko radov budov. Prišlo k nemu iba niekoľko hodín po tom, ako sa metropola Náhorného Karabachu Stepanaker stala terčom ostreľovania azerbajdžanských síl.

Arménsko a Azerbajdžan sa 10. októbra v Moskve dohodli podpísaním zmluvy o ukončení bojov a na humanitárnom prímerí. Toto prímerie však žiadna zo strán nedodržiava.

Arménsko a Azerbajdžan, dve bývalé sovietske republiky, na celé desaťročia uviazli v konflikte o Náhorný Karabach, etnicky arménsku oblasť, ktorá sa odtrhla od Azerbajdžanu vo vojne v 90. rokoch.

Tento konflikt si vyžiadal asi 30.000 obetí na životoch. Ťažké boje v tejto oblasti prepukli opäť 27. septembra a odvtedy si vyžiadali stovky zranených a desiatky obetí, mnohé aj z radov civilistov.

Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev počas televízneho príhovoru povedal, že Azerbajdžan sa za útok pomstí Arménsku.

Alijev niekoľko hodín po tom, ako rakety zasiahli rezidenčnú oblasť tohto druhého najväčšieho azerbajdžanského mesta uviedol, že armádne zložky sa Arménsku "pomstia na bojisku".

K tejto najnovšej eskalácii konfliktu o sporné územie Náhorného Karabachu sa vyjadril aj turecký minister zahraničných vecí Mevlut Čavušoglu. Na sociálnej sieti Twitter označil útok za "vojnový zločin", dodávajúc, že Arménsko musí niesť za toto "zverstvo" zodpovednosť, informuje agentúra DPA.

"Podporujeme humanitárne prímerie, Arménsko mu však nedáva šancu... stále útočia na rezidenčné oblasti," povedal novinárom poradca azerbajdžanského prezidenta Hikmet Hadžijev. Predstavitelia Arménska sa k útoku bezprostredne nevyjadrili.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?