26. 10. 2020 07:03 | PEKING/TASR

Čínski komunisti začali rokovať o novom päťročnom pláne

Účastníci plenárneho zasadnutia prijmú aj všeobecné ciele na nasledujúcich 15 rokov.

Ľudia s ochrannými rúškami čakajú na križovatke v čínskom Pekingu.
Ľudia s ochrannými rúškami čakajú na križovatke v čínskom Pekingu. Foto: TASR/AP Photo/Mark Schiefelbein

Štvordňové plenárne zasadnutie ústredného výboru komunistickej strany Číny, ktoré by malo schváliť päťročný plán na roky 2021 - 2025, sa začalo v pondelok za zatvorenými dverami v Pekingu. Informovala o tom agentúra DPA.

V súvislosti s obchodnou vojnou s USA a globálnou hospodárskou krízy vyvolanou koronavírusovou pandémiou sa druhá najväčšia ekonomika sveta usiluje získať väčšiu nezávislosť od zvyšku sveta. S napätím sa očakáva najmä to, či ústredný výbor stanoví cieľ pre ekonomický rast.

Končiaci sa päťročný plán má za cieľ priemerný ročný rast 6,5 percenta. Z dôvodu veľkej neistoty spôsobenej pandémiou parlament, ktorý nový päťročný plán formálne schváli v marci 2021, na svojom zasadnutí koncom júna nerozhodol o cieľovej hodnote pre tento rok.

Pretože Čína už medzičasom dostala šírenie vírusu pod kontrolu, je pravdepodobné, že bude jedinou veľkou ekonomikou, ktorá tento rok zaznamená rast.

Účastníci plenárneho zasadnutia prijmú aj všeobecné ciele na nasledujúcich 15 rokov. Aj keď Čína chce podporovať samostatnosť, vlastný výskum a vývoj a domáci dopyt, vláda opakovane zdôrazňuje, že dvere pre investície a zahraničný kapitál zostávajú otvorené. Prezident Si Ťin-pching nedávno hovoril o "novom otvorenom ekonomickom systéme".

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?