30. 10. 2020 16:22 | BRUSEL/TASR

Belgicko je v "absolútnej kritickej situácii", v nemocniciach má vyše 6 000 ľudí

Pravdepodobne do týždňa sa v krajine zaplní kapacita lôžok na JIS-kách.

Zdravotníci na oddelení v nemocnici v belgickom meste Liege.
Zdravotníci na oddelení v nemocnici v belgickom meste Liege. Foto: AP Photo/Francisco Seco

Belgicko zaznamenalo vo štvrtok (29. 10.) rekordný denný počet 6 187 ľudí hospitalizovaných v nemocniciach s ochorením COVID-19.

Informoval o tom v piatok zdravotnícky úrad krajiny, ktorý citovala spravodajská stanica CNN. V súčasnosti je na jednotkách intenzívnej starostlivosti 1 057 pacientov.

Na Slovensku je pripravených pre pacientov s novým koronavírusom v nemocniciach približne 5 000 lôžok. Ak by sa kapacita naplnila, hrozí kolaps.

Belgicko zaznamenalo svoje maximum 1 285 pacientov na JIS na vrchole prvej vlny ochorenia COVID-19 v apríli. Posledné dva týždne v krajine denne hospitalizovali v priemere 484 ľudí.

Šéfka Zorgnet-Icuro - siete 775 nemocníc, domovov starostlivosti a zdravotníckych zariadení po celej krajine - pre CNN uviedla, že situácia je teraz "absolútne kritická".

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

"Už nesmieme strácať žiaden čas, musíme zabrániť úplnému zrúteniu nášho systému zdravotnej starostlivosti," povedala Margot Cloetová. "Belgické nemocnice jednotne veľmi úpenlivo prosia o zavedenie zosilneného lockdownu (zastavenie krajiny)," dodala.

"Pravdepodobne do týždňa maximálne zaplníme kapacitu lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti. A Belgicku nedochádzajú len lôžka, ale aj zdravotníci," upozornila Cloetová.

Nemocnica v belgickom meste Liege.
Nemocnica v belgickom meste Liege. Foto: AP Photo/Valentin Bianchi
 

Liege, tretie najväčšie mesto krajiny, má najväčšiu incidenciu (výskyt) nakazených na počet obyvateľov v Belgicku. Zdravotníkov v niektorých tamojších nemocniciach požiadali, aby pokračovali v práci aj napriek tomu, že sú pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19 - pokiaľ sa u nich neprejavujú žiadne príznaky.

Riaditeľ pre komunikáciu v Univerzitnej nemocnici v Liege Louis Maraite v utorok 27. októbra pre CNN uviedol, že z dôvodu nedostatku personálu nemocnica už "nemala na výber" a musela požiadať pozitívne, bezpríznakové zdravotné sestry, aby na dobrovoľnom základe pracovali ďalej.

Maraite odhadol, že v súčasnosti je koronavírusom infikovaných päť až desať percent zdravotných sestier v tejto nemocnici, ale väčšina z nich je mimo pracoviska, doma.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?