19. 11. 2020 06:00 | TALIANSKO/tvnoviny.sk, lm

Jedna z najaktívnejších sopiek na svete sa znovu prebúdza. Do vzduchu chrlí popol

Vulkanológovia tvrdia, že išlo o vysoko intenzívnu erupciu, pri ktorej sopka vychrlila do vzduchu oblak popola a úlomky lávových kameňov.

Jedna z najaktívnejších sopiek na svete sa znovu prebúdza. Do vzduchu chrlí popol
Jedna z najaktívnejších sopiek na svete sa znovu prebúdza. Do vzduchu chrlí popol Foto: YouTube / NBC News

Jedna z najaktívnejších sopiek sveta Stromboli, ktorá sa nachádza na talianskom sopečnom ostrove s rovnakým názvom, sa opäť preberá k „životu“. V pondelok v ranných hodinách zaznamenal tím Národného geofyzikálneho a vulkanologického ústavu výbuch, ktorý zachytili aj kamery, informuje Daily Mail.

Vulkanológovia tvrdia, že išlo o vysoko intenzívnu erupciu, pri ktorej sopka vychrlila do vzduchu oblak popola a úlomky lávových kameňov. Zábery z kamier zachytili čierny mrak popola stúpajúci do vzduchu do výšky asi sto metrov, po ktorom sa zo sopky valil hnedý a červenkastý dym.

Stromboli je taliansky ostrov ležiaci neďaleko Sicílie a je súčasťou súostrovia Liparské ostrovy. Sopka je podľa Volcano Discovery za posledných 2 000 až 3 000 rokov neustále činná s relatívne malými no častými erupciami, čo z nej robí jeden z najaktívnejších vulkánov na planéte.

Posledná erupcia nastala v pondelok o 10:17 miestneho času a odborníci tvrdia, že bola intenzívnejšia ako zvyčajne. Väčšinu erupcií totiž tvoria malé výbuchy plynu, ktoré vrhajú kvapky lávy nad okraj krátera. Tentoraz však výbuch pocítili aj v blízkych dedinách, v ktorých žije niekoľko stoviek ľudí.

Aktívna sopka pripravila v roku 1930 o život štyroch ľudí a naposledy v dôsledku výbuchu zomrel tridsaťpäťročný turista v roku 2019, keď ho zasiahli letiace kamene.

Zdroj: YouTube/NBC News

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?